Pocitová chudoba: Každý třetí člověk pozná nepohodlí

Pocitová chudoba

Zdražování je citelné v mnoha různých oblastech. Nejčastěji se skloňuje v souvislosti s energiemi a potravinami. I ty základní jsou stále dražší a pro některé z nás hůře dostupnější. Přesto je třeba poznamenat, že zdražování rozhodně nedopadá na každého z nás stejně. Pocit chudoby určitě nemáme všichni. I tak se jej mnozí z nás při současném trendu dočkají. Jak to vlastně s oním pocitem chudoby je, na koho dopadne zdražení nejvíce a změní lidé do budoucna své návyky?

Termín pocitová chudoba je relativní

Velmi zajímavě definoval pocitovou chudobu v rozhovoru na iDnes.cz sociolog Martin Buchtík. Ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM. Hovořil o tom, že jde o těžko definovatelný úkaz. Lidé si prostě srovnávají životní úroveň a přemýšlí nad tím, jak se budou mít třeba za dva roky. Zjišťují, že situace bude poněkud horší a už určitě nedokážou ušetřit tolik, kolik se jim podařilo uspořit dříve. Za covidové pandemie to bylo pro mnohé domácnosti horší a ušetřily méně. Nyní ve stínu konfliktu na Ukrajině a také vzrůstající inflace už lidé neušetří vůbec nic. Výdaje jsou extrémní a sociální nůžky se otevírají čím dál tím více.

Jaké skupiny obyvatel jsou v největším ohrožení?

Podle zmiňovaného sociologa jde o čtyři skupiny lidí. Rozdělení je pozoruhodné a trefné.

Ti, kteří už finanční problémy měli

Jakousi první velmi ohroženou skupinou lidí jsou ti, již byli ve finančních problémech již v minulosti, nicméně jejich patálie se jen prohloubily.

Důchodci

Dále jde o seniory. Důchodcům sice byly důchody nějak valorizovány, dostaly jednorázové příspěvky, nicméně jsou závislí na cenách energií a také na cenách potravin. Fixní náklady jdou nahoru, zdražení potravin je citelné.

Rodiny, které něco málo ušetřily

Další skupinou jsou vesměs rodiny, které v minulosti spořily a neměly se špatně. Když se jim ale zvedly ceny energií na trojnásobek, problémy přišly. Finanční polštář zmizel nebo se hodně zúžil.

Někteří bohatí lidé

Jinak jsou paradoxně ohrožení také movití lidé. Mnozí se hodně zadlužili s tím, že se v budoucnu budou mít lépe a hodnota peněz na půjčkách se bude snižovat. Nyní mají v důsledku zvýšených výdajů problémy splácet své závazky.    

Všechny ohrožené skupiny tvoří zhruba 15 % obyvatel. Problémy se jim nejspíše nevyhnou.

Chování lidí bude individuální, některé situace donutí šetřit

Zdražování je nepříjemný fenomén, k němuž se lidé staví individuálně podle svého statusu a přemýšlení. Někteří lidé chtějí šetřit na potravinách. Jejich nákup v akcích a cenových zvýhodněních se pro ně stal již jakousi samozřejmostí. Přesto si už někteří nebudou moci dovolit každý den kupovat maso a zeleninu, jež šla cenově hodně nahoru. Ne všichni máme ale železnou morálku. Kolika lidem, již se rozhodnou zhubnout, se to skutečně podaří? Kolik lidí bažících po životě bez cigarety se nakonec podaří smrdutý nedopalek odhodit navždy z ruky? Tak jako tak se ale vyplatí různým sociálním skupinám porozumět a snažit se předpokládat, jak se budou chovat. Jak již bylo napsáno výše, sociální nůžky se otevírají a skýtají mnohá nebezpečí.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/martin-buchtik-stem-pocitova-chudoba-dopady-zdrazovani-inflace.A220714_164630_ekonomika_alis?zdroj=top

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/465039-zdrazovani-v-cesku-nekonci-prodejci-navic-zkousi-radu-ruznych-triku

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/inflace-rust-cen-zdrazovani-csu.A220713_083706_ekonomika_alis

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.