Ochranná lhůta a vše, co byste o ní měli vědět

Zákon schválnosti je neúprosný a proto se může stát, že bezprostředně poté, co dostanete v zaměstnání výpověď, budete čelit nepříjemné nemoci. Zejména v nadcházejících chladných měsících podzimu a zimy je toto riziko mnohem vyšší než v období předešlém. Jak v takové situaci nezůstat úplně bez finančních prostředků? Pomůže ochranná lhůta, která je zakotvena v zákoně o nemocenském pojištění. Co všechno je o ní dobré vědět?

Co se skrývá pod pojmem „ochranná lhůta“

Ochrannou lhůtou míníme období, kdy mají lidé nárok na určitou finanční pomoc poté, co náhle přijdou o zaměstnání. V takovém případě totiž nejenže přestanete vydělávat peníze, navíc vám také zanikne účast na nemocenském pojištění, z něhož jsou čerpány sociální dávky. Dávky nemocenského pojištění tvoří nemocenské, ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, otcovská poporodní péče, peněžitá pomoc v mateřství či vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Jakožto osoba v ochranné lhůtě samozřejmě nemáte nárok na všechny zmíněné benefity, nýbrž se vás týká jen nemocenská a peněžitá pomoc v mateřství. Jedná se ovšem o dva nejdůležitější faktory.

Pokud onemocníte nebo skončíte v karanténě během ochranné lhůty, která je časově udávána na sedm kalendářních dní od výpovědi ze zaměstnání, máte nárok čerpat nemocenskou. Jestli u vás k rozpuku nemoci dojde až po skončení ochranné lhůty, žádné peníze už bohužel nedostanete. Doklad od lékaře vám ovšem poslouží jako taková forma „omluvenky“ pro úřad práce. Po dobu trvání neschopenky nemusíte docházet na schůzky ani si aktivně hledat zaměstnání.

A jak je to například s náhradou ze mzdy v ochranné lhůtě, když onemocníte? Na tu nárok samozřejmě nemáte.

Ochranná lhůta a mateřská

Budoucí maminky bude určitě zajímat, co se s nimi stane, pokud v průběhu těhotenství dostanou v práci vyhazov. Ochranná lhůta je v takovém případě vypočítána na 180 kalendářních dnů. Změna přichází jen v případě, že je účast na nemocenském pojištění kratší než těchto zmíněných šest měsíců. V závislosti na tom se lhůta souběžně krátí.

Ochranná lhůta v tomto rozsahu se nevztahuje na otce, kteří chtějí nastoupit na mateřskou dovolenou. Pro muže a osoby samostatně výdělečně činné platí nárok na peněžitou pomoc v mateřství po dobu 7 kalendářních dnů.

Kdy se vás ochranná lhůta netýká

Ochranná lhůta má také nějaká ALE. Nevzniká například u osob, které v dané firmě působili jen v malém rozsahu nebo podepsali dohodu o provedení práce. Lhůta se dále netýká osob, které pracují a přitom pobírají starobní či invalidní důchod třetího stupně. Mimo jsou také žáci a studenti, kteří vykonávají činnost během letních prázdnin. Jejím pravidlům nepodléhají ani vojáci v záloze nebo činnosti související s brannou povinností.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.