O důchodech dnešních čtyřicátníků si možná můžeme nechat zdát

01_duchod2

Státní rozpočet je dnes silně schodkový a státní dluh bohužel roste. Na vině je spousta aspektů počínaje válkou na Ukrajině a konče vysokou inflací či cenami energií. Tak jako tak by stát měl šetřit a měly by přijít nějaké škrty, které tu ale nic moc nejsou. Miroslav Kalousek, veřejně známá osoba opředená mnoha příběhy, prohlásil, že pokud někdo neřekne lidem teď, že na to nemáme, dostaneme se do většího průšvihu. Ať už byl tento pán jakýkoli, v této věci měl zřejmě pravdu. Demografická krize v roce 2030 se blíží a situace není udržitelná. Důchodová reforma tak nějak nepřichází.

Výdaje na důchody tvoří přes čtvrtinu veškerých státních výdajů

Na tuto skutečnost je třeba upozornit. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že ještě v letech 2018 a 2019 byl důchodový účet v plusu. Konkrétně se jednalo o 16 a pak 18 miliard. Pak ale přišel covid a v roce 2020 se propadl do mínusu 40 milionů korun. To je obří skok. V loňském roce se situace relativně urovnala, nicméně letos dochází opět ke skoku. Na penze půjde 592 miliard korun. Tato částka přesáhne peníze, jež se na důchody získají z odvodů lidí a firem o 31 miliard. Ty si bude muset nejspíš stát půjčit.

Generace Husákových dětí jako strašák

Zajímavě se vyjádřil Aleš Poklop, šéf Asociace penzijních společností v rozhovoru pro Finmag. Ten se zmínilo tom, že se pomalu přibližuje generace Husákových dětí, jež je hodně silná. Tento náraz by mohl být pro důchodový systém fatální. Nynější vláda by měla přinést návrh důchodové reformy do konce příštího roku. Zdali to stihne, se neví. Nejspíše se budeme muset smířit i s tím, že do důchodu se bude odcházet poněkud později.

Klasické teze dnešních lidí

Ano, kdo by je neslyšel? Ta nejznámější říká, že se důchodu už nedožijeme. Ta druhá pojednává o tom, že už žádný důchod odstávat nebudeme. Na obou dvou je bezesporu něco pravdy.

Spoléhat se na státní důchod je nesmysl

Přesně tak, ideální je si našetřit. Nějakého půl milionu ale nejspíše při dnešní inflaci stačit nebude. Kde ale peníze vzít? To je pochopitelně stěžejní otázka, na kterou takřka nikdo nezná odpověď. Zajímavě se vyjádřil také hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník. Ten hovořil o tom, že k analýze důchodů dnešních dvacátníků a třicátníků nejsou potřebná data. Počítat je třeba s tím, že důchody nebudou mít rozhodně vyšší než současní penzisté. Bez vlastních úspor to nepůjde. Nebo si o těchto důchodech mohou tito lidé nechat zdát. Tak to ostatně vypadá i u současných čtyřicátníků.

Zdroje info:

https://www.visegradsky-jezdec.cz/o-duchodech-dnesnich-ctyricatniku-se-rozhoduje-dnes/?fbclid=IwAR3bANNPbD5kYp8Nvf03OHJFzpcbr-YBm2CAQVe1lZNZw2Drl5jrLZiOww0

https://www.denik.cz/ekonomika/stari-statni-duchod-uspory.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.