Novým nejlépe placeným sportovcem světa je tenista

Federer

Každoročně zveřejňovaný žebříček nejlépe placených sportovců světa je ostře sledovaným  a hojně diskutovaným tématem, které budí rozporuplné reakce. Část lidí považuje částky, které se v něm u jednotlivých jmen objevují, za vysoce nemravné, část lidí je přijímá jako přirozené vyústění toho, že profesionální sport je vysoce výnosným byznysem. Aktuální žebříček sestavovaný magazínem Forbes potom přinesl překvapení, když se nejlépe placeným sportovcem za uplynulých 12 měsíců stal tenista, poprvé po třiceti letech, po kterých Forbes žebříček sestavuje.

Nový král

Tenistou, který se jako první zástupce svého sportu stal králem žebříčku Forbesu, není nikdo jiný než Roger Federer. Za poslední rok si vydělal plných 106,3 milionu dolarů (tj. 2,65 miliardy korun). Z celkové částky však „pouze“ 6 milionů dolarů získal na kurtech. Hlavní část jeho příjmů, přes 100 milionů dolarů, má původ v reklamních smlouvách s firmami jako je Mercedes-Benz či Credit Suisse.

Až za Federerem se umístili dva věční rivalové a nejlepší fotbalisté světa, Cristiano Ronaldo a Lionel Messi. Prvně jmenovaný si přišel na 105 milionů dolarů, Messi na 104 milionů. Pomyslnou bramborovou medaili si odnesl Neymar a páté místo patří největší hvězdě NBA, LeBronu Jamesovi.

01_NBAZdroj obrázku: Pixabay.com

Ženy jen paběrkují a Amerika vítězí

Ačkoliv čtyři ze zmíněných pěti nejlépe placených sportovců světa patří buď mezi fotbalisty hrající v Evropě nebo Evropan účastnící se turnajů po celém světě, pokud se podíváme na prvních sto míst v žebříčku, zjistíme, že prim hrají jednoznačně sportovci nastupující v zámořských soutěžích. Nejvíce zastoupená je basketbalová NBA, která má v žebříčku plných 35 zástupců, 31 jich nastupuje v NFL, lize amerického fotbalu, a jeden v baseballové MLB. Především americký trh živí i čtyři boxery, kteří se v žebříčku objevují, golfisty a zápasníky MMA.

Kromě výše zmíněných sportů najdeme v žebříčku i tři závodníky Formule 1 a jednoho hráče kriketu. Pro české sportovní fanoušky není jistě bez zajímavosti, že v žebříčku nenajdeme ani jednoho hokejistu. Hokej zkrátka z hlediska globálního sportovního byznysu prim rozhodně nehraje.

Neméně zajímavý je i fakt, že v první stovce jsou pouze dvě ženy, tenistky Naomi Osakaová na 29. a Venus Williamsová na 36. místě. I tento výsledek, tj. dvě zástupkyně, je ovšem novým rekordem. V tomto kontextu začínají být protesty sportovkyň požadující alespoň jistou „rovnoprávnost“ mnohem lépe pochopitelné.

Žebříček je sestavován pro fiskální rok v anglosaském pojetí, který končí v břaznu. Z toho důvodu jsou celkové výdělky sportovců o něco nižší než v loňském roce. V březnu již totiž i sportovní svět zasáhly restriktivní opatření v souvislosti s pandemií koronaviru a došlo tak na snižování platů i odměn.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.