Nestaňte se obětí kyberzlodějů: Základní tipy pro ochranu kreditní karty

kreditní karta

Obětí podvodu se člověk může stát jak v klasickém světě, tak i v online prostředí. V každém případě je třeba dávat si dostatečný pozor. Kyberbezpečnost je dnes velmi často diskutovanou oblastí a je třeba ji brát v potaz. Zloději se totiž mohou velmi jednoduchým způsobem dostat k vašim osobním údajům a pochopitelně i finančním prostředkům.

Vzhledem k tomu, že webové stránky lépe zabraňují únikům bezpečnostních informací, dochází stále častěji k prolamování hesel, protože zločinci se zaměřují spíše na uživatele než na společnosti. Abyste mohli zůstat v bezpečí, přináší money.co.uk nejlepší tipy, jak rozpoznat keyloggery a další pokusy o hackerské útoky, a také rady, jak si při nakupování na internetu chránit své osobní údaje. Jak physing, kdy se podvodníci vydávají za nějakou renomovanou společnost, tak i malware, tedy škodlivý software, mohou být velkými strašáky. My se konkrétně zaměříme na opatření týkající se zabezpečení platebních karet. Co vše je tedy třeba udělat?

Neposkytujte žádné osobní údaje

Podvodníci využívají technologii, která na obrazovce zobrazuje telefonní číslo skutečné společnosti. I když je to přesvědčivé, je důležité si uvědomit, že banka nebo poskytovatelé služeb vás tímto způsobem nikdy nekontaktují.  Před sdělením informací požádejte každého volajícího o ověření jeho pověření a v případě pochybností okamžitě zavěste.

V případě pochybností se ověřte u ověřeného kontaktu společnosti.

Máte-li obavy ohledně hovoru nebo zprávy, kterou jste obdrželi, obraťte se přímo na společnost, za kterou se volající vydává. Oprávněné kontaktní údaje společnosti najdete na jejích oficiálních webových stránkách a kontaktní údaje vaší banky najdete na výpisu z účtu. Nikdy neodpovídejte na telefonát od podezřelého podvodníka.

Udržujte svou techniku v aktuálním stavu

Vždy aktualizujte svá zařízení, jakmile jsou vydány nové verze. Aktualizace nejenže zlepší funkčnost a výkon, ale obsahují také důležité bezpečnostní aktualizace. Pomoci může také odstranění nepoužívaných aplikací, protože ty mohou uchovávat vaše osobní údaje, i když se nepoužívají.

Ujistěte se, že je aktualizován také firewall a antivirový software. Zkontrolujte, zda dokáží odhalit škodlivý software a chránit váš počítač, abyste zabránili hackerům v přístupu k vašim osobním údajům.

Chraňte své údaje před keyloggery

Nastavte dodatečnou ochranu svých osobních údajů nastavením dvoufázového ověřování, které může pomoci identifikovat pokusy o neoprávněný přístup k vašim účtům. Jednorázová hesla lze rovněž použít k zabránění hackerům v získání přístupu, protože vyžadují zadání časově citlivého kódu zaslaného prostřednictvím textové zprávy k ověření totožnosti.

Zůstaňte v bezpečí online

Kdykoli je nutné sdílet osobní údaje online, ujistěte se, že webové stránky, na které vstupujete, jsou seriózní a bezpečné, než přidáte osobní údaje. Ujistěte se, že používáte zabezpečené webové stránky s „https://“ na začátku adresy URL a symbolem visacího zámku nebo klíče v adresním řádku.

Snižte pravděpodobnost podvodu

Nezapomeňte zrušit všechny ztracené nebo odcizené kreditní kartykreditní karty.

Udržujte hesla a kódy PIN v tajnosti – pamatujte si je, nikdy si je nezapisujte, zajistěte, aby byla hesla pro každý účet jiná, a nepoužívejte snadno identifikovatelné osobní údaje. Velkou pomocí může být software pro správu hesel

Důležité je také denně kontrolovat výpisy z účtů, dávat pozor na neoprávněné transakce a v případě, že si všimnete něčeho podezřelého, okamžitě informovat svou banku.

Zdroje info:

  1. Fraud Report 2021 – https://www.money.co.uk/credit-cards/2021-fraud-report 
  2. https://www.money.co.uk/guides/i-think-ive-been-scammed-what-do-i-do.htm
  3. https://www.money.co.uk/guides/5-ways-to-check-a-website-is-legit.htm

Kreditní karta: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.