Nedostatek pracovníků, mzdy se však zvyšují jen u odborných pozic

01_prace

Obsáhlý průzkum společnosti Grafton Recruitment ukazuje, že i přesto, že na výrobních pozicích v dnešní době chybí až stovky tisíc dělníků či řemeslníků, růst nástupních mezd se v tomto roce nekonal. Naopak si polepšují pracovníci na odborných pozicích. Nejčastěji o jednotky procent. Z průzkumu také vyplývá, že na mzdu 100 a více tisíc korun dosáhnou zaměstnanci na necelých 20 % pozic. Co průzkum dále ukazuje?

V některých regionech je mzda vyšší než v Praze

Pro většinu oborů platí, že naše hlavní město je místem s nejvyššími mzdami. Ve výrobních pozicích to tak však úplně jednoznačně neplatí. Například mzda u projektového manažera začíná v Praze na hodnotě 50 tisíc korun. V Jihočeském, Plzeňském, Libereckém, Královehradeckém nebo Pardubickém kraji je však počáteční mzda na úrovni 55 tisíc korun. Stejně tak je tomu u obchodně technických zástupců, inženýrů kvality, specialistů údržby nebo hardwarového inženýra či vedoucího výroby. Ve výrobě tak nejsou velké rozdíly napříč regiony a hlavním městem.

Nejnižší a nejvyšší mzda ve výrobě u nás

Pokud se podíváme na data průzkumu a srovnáme nejvyšší a nejnižší mzdu ve výrobě, pak se tyto hodnoty liší o 180 tisíc korun. Například výrobní ředitel si v hned třech krajích Česka vydělá i 200 tisíc korun. Naopak nástupní mzda výrobního dělníka ve dvou krajích dělá 20 tisíc korun hrubého. Nejvyšší mzdy pro dělníky ve výrobě jsou v Praze. Zde si na počátku přijde na 35 tisíc korun. Nejnižší mzdy pro dělníky dle průzkumu jsou v Moravskoslezském kraji, kde za méně než 30 tisíc korun pracuje asi 12 pozic.

Které pozice nejvíce chybí?

A kdo tedy na pracovním trhu nejvíce chybí? Tuzemské firmy mají zájem o kvalifikované, ale i o nekvalifikované pozice do výroby či do konstrukčních týmů. Nejvíce chybí pracovníci elektra, svářeči, zámečníci, brusiči, konstruktéři či zkušení operátoři a technologové výroby. Dlouhodobě je za nedostatkem těchto pozic odliv vyjmenovaných uchazečů do zahraničí. I v tomto roce tomu tak je. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků firmy částečně řeší čím dál častějším financováním rekvalifikačních kurzů a certifikátů nebo zkoušek.

Zdroj: Tisková zpráva Grafton Recruitment ze dne 3. listopadu 2021
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.