Nástrahy na cestách s obytným vozem? Tu největší si můžete způsobit sami

Obytné auto

Cestování je stále oblíbenější kratochvílí příslušníků jak západní civilizace, tak i té východní, která s tím, jak bohatne, cestuje stále častěji a dál. Ale ne každý potřebuje během pár hodin přeletět na druhou stranu zeměkoule. Někteří z nás se spokojí s dlouhou, ale o to intenzivněji poznávací cestou napříč několika státy, s využitím trajektu i přilehlými ostrovy. Na jednu zásadní nástrahu však někdy zapomenou.

Havarijní pojištění a povinné ručení? Automaticky platí jen v EU a EHP

Tou největší nástrahou, na kterou nemyslí mnoho začínajících cestovatelů vydávajících se na cestu s obytným vozem nebo s přívěsem, je platnost havarijního pojištění a samozřejmě i povinného ručení. Nemyslíme platnost časovou – to si automaticky ohlídá snad každý, přinejhorším se pojištění automaticky obnoví a pojišťovna si včas vyžádá platbu na další rok. Teď máme na mysli platnost místní.

Jakmile vyjedete do zahraničí, je pro platnost vašeho pojištění nutné, aby u zahraniční pojišťovny daného státu měla vaše pojišťovna sjednán partnerský vztah. V rámci EHP (Evropského hospodářského prostoru) a EU je platnost automatická, na to jsou mezinárodní dohody a podmínky členství v EU a v EHP.

Poznámka na okraj: jaký je rozdíl mezi EU a EHP? Do Evropské unie patří jen její členské země, kterých je dnes 27 (již bez Velké Británie). Evropský hospodářský prostor je o dost rozlehlejší – patří do něj vedle zemí EU ještě i země spolupracující po obchodní stránce, například Norsko, Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko. Velkou Británii byste tu však hledali marně. Ta vystoupila jak z EU, tak z EHP. Je pouze součástí tzv. SEPA prostoru. Aktualizovaný seznam zemí EU, EHP a SEPAAktualizovaný seznam zemí EU, EHP a SEPA má na svých stránkách třeba Komerční banka.

Jedete mimo EHP? Pojištění tu platit může, ale nemusí

Výše uvedená fakta ale neznamenají, že by pojištění auta vždycky platilo jen v EU a v EHP. Právě naopak. Každápojišťovna si ještě i mimo tento prostor sjednává své obchodní partnery tak, aby geografickou platnost svých produktů co nejvíce rozšiřovala. Problém je jen v tom, že každá z pojišťoven se soustředí na jiný region, nebo v jiné míře.

Proto když budete sjednávat pojištění na váš obytný vůz, vždycky si ověřte, jestli právě vámi vybraná pojišťovna spolupracuje s pojišťovnami v zemích, kam máte namířeno (leží-li mimo území EHP). A jak si vybrat výhodné havarijní pojištění? Je to snadné: výdobytkem moderní doby jsou online srovnávače, které vám ihned ukáží, jaká pojišťovna pro vás bude tou nejlepší. Námi osvědčený srovnávač havarijního pojištění najdete zdenajdete zde.

Obytný vůz nebo přívěs?

Každá z těchto variant má své zastánce a své příznivce. Přívěs je univerzálnější, protože po jeho vypojení máte z auta zase normální vůz. A také je prostornější, takže se hodí spíš pro rodinu a spíše pro dovolenou typu: přijedeme, pobudeme a vrátíme se zpátky domů. Přívěs vyžaduje dostatečně silné tažné vozidlo. „Nákupní taška“ typu Citigo ho fakt neutáhne, a hlavně neubrzdí. Přívěsy je navíc možné nechat si postavit na míru, vybavit si je přesně tak, jak vy sami si přejetePřívěsy je navíc možné nechat si postavit na míru, vybavit si je přesně tak, jak vy sami si přejete.

Obytné auto bude obytným vozem stále. Nenabízí tolik místa, ani možností pro personalizaci jeho interiéru. Ale je pohodlnější pro samotné cestování, když chcete spát každou noc úplně jinde. Řídit obytný vůz je jednodušší a bezpečnější než řídit auto s větším přívěsem. Proto se obytný vůz hodí pro cestovatelské páry, kde alespoň jeden z osádky (ideálně oba) může pracovat na dálku.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.