Měli by na školách učit neaprobovaní? Dnes se bude hlasovat již ve 3. čtení

Učitel

Už dnes by mělo dojít v Poslanecké sněmovně České republiky k hlasování o novele zákona týkajících se pedagogických pracovníků. Půjde o již třetí čtení a jedná se o 5. bod programu dnešního pléna Sněmovny. Tisková konference, kterou organizuje paní Kateřina Valachová, proběhne dnes v 11.30. S tímto návrhem zásadně nesouhlasí vedení Pedagogické komory. V čem tedy tkví největší problém?

Sporný paragraf

Největším trnem v oku mnohých odborníků je především § 9a. Ten hovoří vcelku jasně. Zaměstnanci, jenž je absolventem akreditovaného magisterského studijního programu, může ředitel dané školy uznat jeho studium jako předpoklad pro odbornou kvalifikaci učitele druhého stupně, případně učitele všeobecně-vzdělávacích předmětů střední školy. Vše bude splněno, jestliže půjde o dobu nejdéle třech let od dne, kdy začal konkrétní člověk vykonávat pedagogickou činnost.

Infografika učitelé

Úvazky učitelů na 2. stupni ZŠ: Zdroj infografiky Pedagogicka-komora.cz

Dotazníkové šetření

 

 

Dotazníkové šetření: Zdroj infografiky Pedagogicka-komora.cz

Pedagogická komora varuje před ohrožením kvality vzdělávání

Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory, uvádí že ona prezentace ve smyslu, že na školy půjdou odborníci z praxe, je poněkud zavádějící. V návrhu nejsou pojistku pro to, že by třeba vystudovaný architekt učil češtinu nebo by se politolog zabýval učením matematiky. Všechny všeobecně vzdělávací předměty mohou učit lidé bez pedagogického vzdělání. Jak si bude takový amatér počínat při výuce dětí se speciálními potřebami?

Tisková konference

Na fotografii jsou zleva: Radek Sárközi (prezident Pedagogické komory), Antonín Staněk (poslanec ČSSD), Jiří Mihola (poslanec KDU-ČSL), Jan Picek (předseda Asociace děkanů pedagogických fakult), Stanislav Štech (bývalý ministr školství), František Dobšík (předseda ČMOS PŠ, školské odbory).

Zdroj obrázku: Pedagogicka-komora.cz

Jak je to nyní?

Kvalifikaci může pedagog získat úspěšným absolvováním studia učitelství. To se samozřejmě děje na pedagogických fakultách různých vysokých škol. Případně může jít o doplňující studium v délce trvání 250 hodin. Nově postačí pouze podpis ředitele školy a je to. Ředitel tak bude moci vzít nekvalifikovaného člověka, jemuž dá přednost před kvalifikovaným. Tlak na ředitele škol se pochopitelně zvýší. Podle výroční zprávy České školní inspekce navíc aprobovaní učitelé uplatňují při výuce moderní vyučovací metody.

Ostatně už i zástupci celkem šesti školských organizací, děkani pedagogických fakult a další známé osobnosti českého školství vyzvali společně poslance k tomu, aby v minulém třetím čtení návrh neschválili. Tak uvidíme.

Učitel u tabule: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.