Levnější hypotéky už nečekejte, radši zvolte správnou fixaci

Hypoteka

Úrokové sazby hypotečních úvěrů rostou. Tento trend je ve střednědobém horizontu již jistotou a poklesu se nejspíše jen tak nedočkáme. I přesto ale pořád roste zájem o úvěry na bydlení. Sazby budou totiž ještě vyšší, a tak chtějí lidé stihnou poslední zbytky relativně nízkých sazeb. Jak nyní postupovat? Jakou fixaci zvolit? Na to se dnes zaměříme!

Jak dlouhou fixaci zvolit?

Pokud uzavíráte smlouvu o hypotečním úvěru, neznamená to, že například celých 30 let budete mít stejně vysoký úrok. Stávající úrok se vám však fixuje na takzvanou fixační dobu. Poté se může změnit. Proto pokud někdo pořídil hypotéku za 1,5 % úroku, po fixaci může být překvapen novou výší úroku, která bude dosahovat třeba i 4 %. To může dělat i několik tisíců korun měsíčně na splátkách navíc. Jakou fixaci je tedy dobré zvolit v tuto chvíli, kdy se úroky zvyšují a můžeme čekat rostoucí trend? V této době je tedy lepší zvolit spíše delší fixační dobu, v blízké budoucnosti se totiž můžeme dočkat až 7% úrokových sazeb.

Plovoucí hypotéka jako řešení?

Řešením pro klienty, kteří si pořídí hypotéku nyní může být takzvaná plovoucí hypotéka. Tedy ta, která je nefixovaná. Její úroková sazba a splátky se však mohou měnit třeba i každý měsíc. Směrem nahoru i dolů. Vše bude záležet na úrokových sazbách, které vyhlašuje Česká národní banka. tato variabilní hypotéka je nejlepší spíše pro investory nebo osoby věnující se finančnímu trhu. Pokud bude mít žadatel o úvěr pocit, že příští rok budou úrokové sazby nižší, může zvolit i jednoletou fixaci. Nejčastější jsou však ty pětileté. Můžete však narazit na dlouhodobější – například desetileté či patnáctileté.

Jaký vývoj lze očekávat?

Koupit si nemovitost na hypotéku nebo vyčkat? To je aktuální otázka. Úrokové sazby se zvyšují a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v dohledné době změnit. Na konci roku lze očekávat až 7% úrokové sazby. Česká národní banka bude nejspíše aktivně bojovat s inflací. Zejména zvyšováním úrokových sazeb. Dobré je také dívat se na celkové RPSN, nikoli jen na úrokovou sazbu. Při výběru tedy zvažujte i další poplatky, které si banka účtuje.

Zdroj: Tisková zpráva webu VideoBydlení.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.