Koronavirus dokonale mění pracovní trh

Koronavirus

Byli jste zvyklí na určitou podobu pracovního trhu? Určitě, nicméně nyní v souvislosti s pandemii koronaviru si zřejmě budete muset zvykat na něco úplně jiného. Trh práce prochází poměrně složitou transformací. Ne, určitě to nespočívá pouze v tom, že se ze zaměstnaných lidí stanou nezaměstnaní. Najdeme i spousty jiných aspektů. Jaké tedy jsou a budou trendy v této oblasti? Na to se podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Pracuje se více z domu

Fenomén home office. I takto by se dala charakterizovat nejčastěji používaná slova v pracovním prostředí. Dříve se jednalo u mnohých firem o velmi oblíbený benefit, kdy člověk mohl pracovat doma. Používali ho ovšem pouze někteří zaměstnavatelé, již byli benevolentní a nevadilo jim, že jejich zaměstnanci pracují třeba v kavárně nebo kdekoli jinde. Mnozí zaměstnavatelé ale chtěli mít nad svými zaměstnanci kontrolu, a tak do něčeho podobného jít nechtěli. Zřejmě jsme potřebovali pandemii, aby se zjistilo, že práce na notebooku odvedená doma nebo v sídle firmy je úplně stejná, dělá-li se poctivě a s dostatečným nasazením! Lidi jsou hodnoceni za skutečné výsledky své práce, a ne za to, že tráví čas na určitém místě. Nejspíše to do budoucna vypadá, že si home office mnozí zaměstnavatelé nechají jako zajímavou a lákavou alternativu pro zaměstnance.

Svět se měníSvět se mění: Zdroj obrázku Pixabay.com

Revize potřebnosti zaměstnanců

Kontrola konkrétních zaměstnanců bude zřejmě mnohem přísnější. Situace nyní nutní zaměstnavatele mnohem více přemýšlet o tom, kdo je postradatelný a kdo naopak nikoliv! Personální controlling se zkrátka zvyšuje. Jinak se také majitelé firem zabývají organizační strukturou celé společnosti. Snížení personálních nákladů je prostě nasnadě. Ubírat se může především na pozicích manažerů a top manažerů. Týmy už nemusí potřebovat takové lídry a zvládnou to zkrátka samy. Jde o takzvaný model plochých organizačních struktur, který se tradičně používá u známých počítačových gigantů, jako jsou Microsoft, Apple či Google.    

HR oddělení si budou moci vybírat

Budou to právě personální oddělení, která si opět začnou z kandidátů vybírat. Doposud se firmy o zaměstnance praly, protože je nutně potřebovaly. Nyní už bude možná volba a vyberou se jen ti, kteří budou nejschopnější. Na trhu práce se na pomyslné misce vah převáží nabídka a zvítězí nad poptávkou. Zkrátka to vypadá, že si mnozí začnou vážit toho, že mají nějakou práci.     

Jste dobří a něco umíte? Není čeho se bát

Hodně důležitou roli bude hrát také vzdělání. Právě to je v době krize optimální a maximálně bezpečnou investicí. Jeho hodnota totiž nepůjde na rozdíl třeba od kryptoměn či akcí nebo zlata dolů. Ten, kdo něco umí, se o své místo obávat nemusí nyní a nebude muset ani v budoucnu.

Koronavirus: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.