Koronakrize může zbrzdit zdražování

Byznys

V těchto dnech a týdnech jsme svědky bezprecedentní situace, která je zátěžovým testem, jak pro náš zdravotní systém, tak pro naši ekonomiku. Vládní opatření, která bojují s virem, mají zároveň negativní dopad na naše hospodářství. Jedním z mála pozitivních faktorů, které však může zpomalení naší ekonomiky přinést, je zbrzdění zdražování některých komodit a zboží. Na to se dnes zaměříme.

Růst spotřebitelských cen

V minulém měsíci, tedy v březnu 2020, zaznamenala naše ekonomika inflaci 3,4 %. Nejvyšší cenový meziměsíční růst zaznamenaly položky jako jsou vepřové, jogurty, brambory i alkohol. Vývoj této situace by však již neměl být v tomto duchu. Ve spojení s pozastavením velké části české ekonomiky lze předpokládat, že inflace již v tomto roce růst nebude, a my tedy již výrazněji za spotřebitelské položky nezaplatíme.

Vliv koronaviru a pozastavení ekonomiky

Právě vládní nařízení, která de facto zastavila velkou část české ekonomiky, mohou mít vliv na to, že inflace již v tomto roce neporoste, naopak, že se její meziroční růst ustálí a meziměsíčně bude spíše zpomalovat. Meziměsíční pokles o desetinu procenta byl totiž již zaznamenán u březnové inflace vůči té únorové. Nejvíce za to mohl pokles cen pohonných hmot. Jen pro příklad, například ceny za Natural 95 byly nejnižší od roku 2017. Průměrně šlo o 29,7 Kč za litr.

Omezení utrácení Čechů

Dalšími faktory, které březnovou inflaci vůči předchozí zpomalily, a které určitě budou inflaci snižovat dále, jsou o ty, které se váží na omezení příležitostí k utrácení peněz domácností. Opatřeními vlády se totiž znemožnilo utrácení prostředků domácností za kulturu, cestování a většinu služeb. Právě toto omezení má za následek, že ceny nemohou více růst. Alespoň vzhledem ke snížení inflace tak může mít krize spojená s koronavirem pozitivní účinky.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.