Kolik za jednotlivé druhy alkoholu odvedeme státu

Česká republika v průměrné spotřebě alkoholu na jednu osobu pravidelně opanuje přední příčky v rámci celé Evropy. Není se ostatně čemu divit. Jsme totiž národem, který proslul výrobou piva, vína i bylinných likérů, na nichž si pochutnávají i v zahraničí. Vláda se ovšem koncem roku 2019 rozhodla zvýšit proti nadměrné konzumaci alkoholu a proto zvýšila spotřební daň. Částky, které za každý jeden druh alkoholu odvedete státu, jsou vážně astronomické.

Cenu klasického Tuzemáku z většiny tvoří daň státu

Tuzemák je na území České republiky tradiční pochutinou, která ovšem nemá s rumem, jak jej znají v zahraničí, pranic společného. Nevyrábí se totiž z destilátu cukrové třtiny, nýbrž ze zředěného potravinářského lihu rumovou trestí. I proto od roku 2003 nesmí používat označení „rum“. Využívá se navíc hodně i v kuchyni, kupříkladu některé sladké dezerty se bez jeho přítomnosti nemohou obejít.

Nyní se pozastavíme u jeho ceny. V obchodech za 0,5 litru Tuzemáku s obsahem alkoholu 37,5 % ve většině případů zaplatíte 90 Kč. Po započítání DHP a spotřební daně zjistíme, že státu z celkové částky odvedeme 76,09 Kč, což je více než 80 %.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Na lahvi Becherovky stát rovněž vydělává

Becherovka je likér vyrábějící se z více než dvaceti druhů bylin a koření. Její obrovskou devizou je také to, že neobsahuje žádné chemické přísady. Občas se jí trefně přezdívá „třináctý karlovarský pramen“, jelikož pochází právě z toho lázeňského města.

Jedna litrová lahev becherovky s obsahem alkoholu 38 % v obchodech většinou stojí 320 Kč. Ačkoli zde není příjem do státní pokladny natolik markantní jako v případě Tuzemáku, zanedbatelný opravdu není. Daně totiž tvoří kolem 55 % z ceny, tedy konkrétně 178,09 Kč.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.