Kolik stojí soudní spor

Soud

Soudní spor – krajní řešení, kterému se však ne vždy dá vyhnout. Žaloba však s sebou přináší také náklady, a to u obou stran. My se dnes podíváme na to, jaké náklady soudní řízení přináší, a kdo tyto náklady nakonec hradí.

Co vše tvoří náklady soudního řízení

Náklady soudního řízení představují celý balík dílčích nákladů, které zatěžují jednu či druhou stranu sporu. Patří zde zejména tyto položky. Soudní poplatek, výdaje na právní zastoupení stran, ale například také výdaje na vyhotovení znaleckých posudků, proplacení svědečného, popřípadě náklady na odborné překlady či jiné úkony, zejména ve fázi dokazování. Obecně platí, že tyto náklady platí ten, komu vzniknou. K jejich dodatečné náhrad je pak povinen ten, kdo ve sporu neuspěje. Vždy o tomto rozhodne soud v rámci rozhodnutí (rozsudku). Jednoduše řečeno tedy, prohrajete-li spor, neproplácí se vám vynaložené náklady, a zpravidla jste ještě povinni zaplatit vynaložené náklady protistraně. Je-li strana úspěšná jen poměrně, platí se náklady tímto poměrným dílem.

Náhrada nákladů na právní zastoupení

Na náhradu nákladů na právní zastoupení má vítězná strana nárok jen pokud je zastoupena v řízení advokátem, který je zapsaný u České advokátní komory. Odměna advokáta může být určena smluvně – tedy mezi stranou sporu a jejím zástupcem, a to v neomezené výši, nebo se určuje na základě vyhlášky ministerstva (advokátního tarifu). V soudním řízení však má vítězná strana nárok na náhradu jen takových nákladů, které se rozsahem vejdou do odměny advokáta dle advokátního tarifu. Smluvená odměna nad tento rámec se již protistranou nehradí.

Soudní poplatek a osvobození od něj

Soudy jsou zpravidla zahájeny na návrh a je nutné zaplatit soudní poplatek. Výše poplatku se odvíjí od povahy sporu a hodnotě předmětu sporu. Sazebník je obsažen v zákonné úpravě (zákon o soudních poplatcích). Platí se na účet, v hotovosti nebo prostřednictvím nákupu kolků. Nezaplatíte-li jej, soud vás k tomuto vyzve a určí vám lhůtu. Poučí vás však také o tom, že můžete podat žádost o osvobození od poplatků. Některá řízení jsou osvobozena vždy, ze zákona. O ostatním osvobození rozhodne soud. Důvodem pro takové osvobození je tíživá sociální situace. Pokud v řízení zaplatíte soudní poplatek, a ve sporu následně uspějete, nahradí vám jej protistrana.

Zdroj: vyhláška ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., advokátní tarif, zákon č. 549/1991 Sb., zákon o soudních poplatcích, https://dostupnyadvokat.cz/blog/soudni-poplatky, https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/naklady-rizeni/,

Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.