Kdy se nevyplatí domácí filtry na vodu

Kvalita vodních zdrojů je v poslední době ožehavým tématem a mnoho společností si na tomto fenoménu vybudovali byznys, který se zakládá především na strašení zákazníků. Domácí úpravny vody přitom v drtivé většině nejsou potřeba a podle odborníků navíc hrozí, že díky nim se kvality vody výrazně zhorší. Jak tedy postupovat, pokud vás někdo osloví s tím, že úpravy jsou nezbytné? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Důvěřuj, ale samozřejmě také prověřuj

Staré známé pořekadlo platí i v otázkách kvality vody. Na území České republiky totiž spousta společností nabízí vlastní rozbory a v souvislosti s tím pak potenciálním zákazníkům nutí domácí filtry na vodu, které jsou dle jejich slov naprostou nezbytností. Úkolem dealerů je lidi hlavně vyděsit, aby došli k závěru, že bez speciálních filtrů jejich společnosti se prostě neobejdou.

Byť na vás dealer může na první pohled působit seriózně, raději si od nezávislého institutu objednejte rozbor vaší vody. Pokud vodu odebíráte z vodovodu, máte zákonné právo získat informace o její kvalitě přímo od distributorů. Když tímto způsobem dospějete k závěru, že problém je skutečný, pak je teprve na místě začít s jeho řešením.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Řešení ano, ale na správný typ znečištění

Když se ke koupi domácího vodního filtru opravdu rozhodnete, nelze si pořídit univerzální produkt na všechny typy znečištění. Znovu pro vás bude důležitý rozbor, který jasně ukáže, v čem problém tkví. Na základě těchto informací si pak pořiďte filtr „na míru“ a používejte jej přesně podle přiloženého návodu. Jinak nebude fungovat správně.

Nenechejte se také napálit z hlediska ceny. Před uzavřením obchodu se podívejte na internet a zjistěte si, v jaké rozmezí se suma běžně pohybuje. Nejmenší nádobové filtry stojí v řádech sto korun až tisíců korun, větší zařízení vás vyjde na částku desetitisícovou.

Převařování vody k vyšší kvalitě nemusí pomoci

Tuto činnost prováděly už naše babičky. Když jim přišlo, že voda v domácnosti není dostatečně kvalitní, jednoduše ji na plotně převařily. To však pomůže jen v případě, že je voda nezakalená a nevykazuje žádné evidentní známky kontaminace z hlediska vůně, chuti nebo barvy. S chemickou kontaminací vody si ale převaření bohužel neporadí.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.