Kdo si počká, ten se dočká: Se žádostí o důchod počkejte na příští rok

senior

Uvažujete o předčasném důchodu? Nějak se v tom ztrácíte, kdy tedy podat žádost? Proč se oproti loňskému roku vyplatí se žádostí počkat?

Přestože počty žádostí v září rostly, tak sociální správa varuje. Předčasné důchody jsou nyní nevýhodné, vyplatí se počkat. Kdy tedy podat žádost a proč?

Zpřísněné podmínky pro předčasný důchod

Předpoklad, že by v září byl vyšší zájem o odchod do předčasného důchodu v rámci měsíčního odkladu přísnějších pravidel, se zřejmě naplní. Vypovídají o tom počty podaných žádostí za první zářijové týdny. Nicméně podle ředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nejsou předčasné penze výhodné, neboť pobíraná částka se trvale krátí.

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu zpřísňuje důchodová novela, která bude platit od října. Záměrem novely je omezení počtu předčasných důchodů a jejich výdajů. Zároveň od příštího měsíce začnou platit i jiná, a to přísnější pravidla pro odchod do předčasné penze. Za rychlejší odchod do důchodu budou platit větší srážky. Místo současných 35 let se nově stanovuje podmínka 40 let placení odvodů. A nejdříve do předčasné penze bude možné odejít 3 roky před řádným důchodem.

Předčasný vs. starobní důchod

Na konci června letošního roku mělo trvale snížený důchod 696 800 z 2,36 milionů starobních důchodců. Průměrná výše při odchodu do řádné penze činila 20 233 korun. Ti, kteří šli však do předčasné penze, tak měli v průměru částku ve výši 18 398 korun. Česká správa sociálního zabezpečení obdržela od ledna do července 140 299 žádostí o starobní důchod, z čehož 68 887 žádostí bylo o předčasnou penzi.

Kdo si počká, dočká se vyšší penze

Ředitel sociální správy zdůraznil, že oproti loňskému roku za nějakých podmínek bylo výhodnější jít do předčasné penze. Nyní to však neplatí. Pokud váháte s žádostí o předčasný důchod, je výhodnější počkat až na leden příštího roku.

Pokud dojde k žádosti o důchod až v lednu, tak bude rovnou vyšší o ještě dalších 686 korun. I na úkor mimořádné letošní valorizace a pravidelné valorizace, kterou by důchod prošel na začátku příštího roku, bude přesto důchod přiznaný na začátku nového roku vyšší než řádný starobní důchod přiznaný letos.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HjvCX/zpravy-domov-odhad-predcasny-duchod-odejde-10000-lidi-se-asi-naplni-jurecka

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/523450-lide-vzali-utokem-urady-zbytecne-kdyz-si-pockaji-budou-mit-vyssi-duchody

Náhledové foto: Pixabay