Kdo může za vysokou inflaci

02_penize

Cenová stabilita – to je primárně úkol naší centrální České národní banky. Nyní zažíváme vysokou míru inflace, která zde nebyla déle jak 10 let. Ani jen globální ekonomika za nynější míru inflace nemůže ze sta procent. Kdo je tedy „viník“ této situace?

Nebývalé zdražování, inflace nejvyšší za 12 let

Nyní můžete zažívat zdražování, které zde nebylo možné pozorovat více jak 12 let. Ceny rostou napříč nákupním košíkem, a proto je téměř nemožné nakupovat, a přitom rostoucí inflaci nepocítit. Přitom, jak píše například ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská ve svém komentáři zveřejněném na webu forbes.cz, ještě v srpnu by nikdo inflaci přes 4 % nečekal. Jde tedy o inflační šok, za kterým stojí dílem pandemie koronaviru, nejde však o jedinou příčinu.

Vysoká poptávka na trhu

Co za vysokou inflací, která nesužuje jen Českou republiku, ale je globálním jevem, stojí? Jde o kombinaci restartu ekonomik po covidu, zdražování ropy a růstu cen průmyslových komodit. Otevření ekonomik mělo za následek odloženou spotřebu a poptávku. Restauratéři, cestovní kanceláře nebo kadeřníci. Ti všichni, jak zmiňuje ekonomka Horská, zvyšují ceny. Chtějí dohnat ztráty z dob pandemie, ale také jim zvyšování cen umožňuje neuspokojená poptávka na trhu. Poptávku pak zvyšuje také například zrušení superhrubé mzdy, zvyšování důchodů nad zákonnou valorizaci, zrušení daně z nabytí nemovitosti a jiné politiky, které stojí za současnou vládou a zákonodárci.

Veřejné finance na uzdě, jinak bude zle

Ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská tedy ve svém komentáři popisuje, že za nynější inflací nestojí jen globální dovezené problémy, ale také problémy, které vznikly zde a které vytvořila naše politická reprezentace. Zejména výše zmíněné přidávání peněz každému na počkání a nezvládnuté financování státního rozpočtu, který má být 400 miliard v minusu i v době po pandemii. Svou úlohu bude v blízké budoucnosti hrát i Česká národní banka. Pokud bude inflace dále růst, přestane centrální banka s pozvolným zvyšování sazeb a přitvrdí pomocí výraznějšího zvýšení úrokových sazeb. To mimo jiné zvýší náklady na dluh, tedy i na státní dluh. Pokud bude dovážená inflace problém i nadále, nezbyde dle ekonomky centrálním bankéřům nic jiného než rychleji posilovat národní měnu, aby zlevňovala dovážené zboží. Výsledek může být hořký. Rostoucí úrokové sazby, zdražující se státní dluh, posilující koruna a chřadnoucí vývoz. Na něm je stále naše ekonomika závislá. Helena Horská vidí jedinou možnost, jak se tomuto černému scénáři vyhnout – státní finance pod kontrolou!

Zdroj: Komentář Heleny Horské dostupný na https://forbes.cz/horska-hleda-se-vinik-inflace-jen-globalni-problemy-za-ni-nemohou/
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.