Kapesné dětem: Kolik a jakou formou

Děti

Pokud máte děti ve věku, kdy již uvažujete o tom dávat jim pravidelné kapesné, pak je určitě dobré se zamyslet v jaké výši dané kapesné má být. Další věcí je také to, v jaké formě jim kapesné poskytovat. Proto se dnes na tyto problémy zaměříme. Pojďme tedy na to!

Kapesné pro naučení se nakládání s penězi

Nikdy není na škodu, byť v raném věku, dítě naučit zacházet s penězi. Kapesné je proto ideálním nástrojem, jak v dítěti vzbudit vztah ke penězům a zejména k rozumnému a odpovědnému nakládání s nimi. Pokud děti dostávají kapesné, mohou se v malém měřítku učit základní činnosti spojené s nakládáním s penězi. Jde například o financování vlastních aktivit, jakési jednoduché spoření (když si budou děti na něco šetřit), ale také uvidí následky toho, když například kapesné utratí příliš brzy. Určitě není třeba z toho dělat vědu, zejména pokud je kapesné spíše nižší. Je dobré však na nabyté zkušenosti dítě upozornit a popřípadě si s ním o tom promluvit.

V jaké formě kapesné dětem dávat?

Jak tedy kapesné dětem poskytovat? V hotovosti nebo peníze posílat na účet dítěte? Oba způsoby mají svá pro a proti. Nejlepší je však řídit se následujícím pravidlem. Pro mladší děti je lepší hotovost. Více si totiž uvědomí, kolik mají peněz a kolik jim ještě zbývá. Peníze pro ně budou konkrétní pojem. Starším pak můžete dávat kapesné i na účet. Již si poradí s tím, že hodnotu peněz vidí jen abstraktně, jako částku na účtu. Placení kartou jim nedělá problém. U mladších dětí se může stát, že s placením kartou ztratí přehled o tom, kolik platí a kolik jim peněz zbývá.

Ideální výše kapesného

Kolik tedy dítěti na kapesném dávat? To není jednoduchá otázka a správná odpověď vlastně neexistuje. Vždy se totiž budou lišit poměry dle majetkových možností domácnosti i věku dítěte. Obecně však lze říct, že výše peněz by neměla být příliš závratná. Výše kapesného má dítěti dát svobodu nakládat s vlastními financemi, ale zároveň do jisté míry limitovat, aby dítě porovnávalo, co kolik stojí a pochopilo hodnotu peněz. Určitě však dejte dítěti volné pole působnosti. Nediktujte, co si má za kapesné koupit. Jak bylo již výše zmíněno, případné „investiční neúspěchy“ dítěte neřešte negativně, spíše mu vysvětlete, v čem dítě udělalo chybu, aby se poučilo do budoucna.

 

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/688742/se-zacatkem-skoly-je-cas-na-kapesne-kolik-davat-a-velky-prehled-detskych-uctu.html
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.