Jak žádat o zvýšení výživného a kolik by mělo dělat

Spoření děti

Pokud soud rodiči vašeho dítěte uložil povinnost platit výživné v určité částce, pak máte určitě výhodu. Soud totiž autoritativně rozhodl o tom, že rodič má vyživovací povinnost vůči vašemu dítěti a určil také její rozsah. Postupem času se však stane, že přiznané výživné nestačí. Například kvůli inflaci, zlepšení majetkových poměrů povinného rodiče a typicky kvůli věku dítěte a s tím spojeným růstem nákladů na jeho zabezpečení, vzdělání a podobně. Jak a kdy žádat o zvýšení výživného? A kolik by výživné mělo dělat?

Výše určená soudem není neměnná

Samoživitelé si často neuvědomují, že to, že soud jednou rozhodl o výši výživného neznamená, že by tato výše byla již po celou dobu výživy dítěte stejná. Naopak zákon i praxe počítají s tím, že náklady na dítě se zvyšují. Zlepšit se také mohou majetkové poměry rodiče, který je povinen platit výživné. Jakmile se okolnosti změní, může samoživitel u soudu znovu žádat o úpravu výše výživného. Obecně platí, že žádat o změnu můžeme vždy, když dojde ke změně poměrů v rodině. Jak na straně dítěte, tak na straně povinného rodiče. Rozhodnutí o změně výživného vždy náleží do působnosti soudu. Ten bude v řízení opět zkoumat majetkové a jiné poměry v rodině.

Typicky, když dítě nastupuje do školy

Typicky je možné žádat o zvýšení výživného v případech, kdy například dítě začíná navštěvovat základní školu či přechází ze základní školy na střední školu. Stejně tak je legitimní žádat vyšší výživné, pokud dítě jde studovat na vysokou školu, zejména tehdy, kdy jde bydlet do většího města kvůli studiím. Všechny tyto životní situace totiž s sebou přináší zvýšené náklady na život dítěte.

Výživné lze zvýšit i zpětně

Při návrhu k soudu můžete dle zákona také požadovat, aby účinky tohoto zvýšení působili zpětně. Až tři roky do minulosti. To znamená, že pokud vám soud vyhoví, bude muset rodič platit na výživném každý měsíc více, a ještě bude muset doplatit zvýšené výživné za dobu až tří let nazpět.

Jak vysoké má být výživné

Vždy bude rozhodovat soud. Neexistuje žádná právní norma, která by říkala, kolik musí rodič na své dítě platit. Soud vždy zkoumá každý konkrétní případ a majetkové poměry rodičů. Existuje však doporučující tabulka ministerstva spravedlnosti, která říká, kolik by mělo výživné dělat:

  • na dítě do 5 let: 11-15 % z čistého příjmu rodiče,
  • na dítě od 6 do 9 let: 13-17 % z čistého příjmu rodiče,
  • na dítě od 10 do 14 let: 15-19 % z čistého příjmu rodiče,
  • na dítě od 15-17 let: 16-22 % z čistého příjmu rodiče,
  • na dítě starší 18 let: 19-25 % z čistého příjmu rodiče.

Zdroj: https://www.vasevyzivne.cz/tabulka-vyzivneho/?gclid=Cj0KCQiA09eQBhCxARIsAAYRiykkwumPwvgp4fsYisPMPepPHO8oS6Di4ArdWvY32nm_UA64U4397a8aAsUHEALw_wcB, https://www.klubsvobodnychmatek.cz/kdy-podat-zadost-o-zvyseni-vyzivneho/A_349?gclid=Cj0KCQiA09eQBhCxARIsAAYRiymvU2dDdZe5qaaV-VSIsWBkoTMB4S01Od4TGMm02jCnvzPPOaXVD6waApZAEALw_wcB
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.