Jak vymáhat výživné, když rodič neplatí

Děti

Určitě se do podobné situace dostalo nespočet osob. Rodiče samoživitelé, nebo děti samotné. Rodič, který je povinný k placení výživného, neplatí. Co s tím a kam se obrátit? Na to se dnes společně zaměříme. Pojďme na to!

Jak začít s vymáháním

Může jít o neplacení z různých důvodů, klíčovým je však začátek vašeho vymáhání dlužných částek. Nutní je vždy upozornění dlužníka. Pokud však ani po výzvě dlužník neplatí, je nutné obrátit se na příslušné instituce. Je-li výživné založeno jen mimosoudní výživnou a není zde rozhodnutí soudu, sepište písemnou výzvu ke splnění dluhu a zašlete jej druhému rodiči. Ve výzvě zmiňte možnost soudního sporu. Další krok je podání návrh na určení vyživovací povinnosti k okresnímu soudu, ve kterém má dítě bydliště.

Když máte alimenty potvrzené rozsudkem

Pokud však vyživovací povinnost vychází z pravomocného rozhodnutí soudu či schválením dohody soudem, je vaše situace lepší. I nyní písemně vyzvěte ke splnění povinnosti. Na závěr upozorněte na riziko řešení cestou exekuce nebo na trestněprávní následky. Nesplní-li dlužník, máte možnost obrátit se na libovolného exekutora, který výživné vymůže.

Trestní oznámení

Můžete také podat trestní oznámení na rodiče, který neplatí výživné. Jde totiž o trestný čin, a to v situacích, kdy rodič neplatí déle než čtyři měsíce. Hrozí mu až trest odnětí svobody na jeden rok, jde-li o úmyslné vyhýbání se povinnosti, je možné uložit až dva roky vězení. Tři roky vězení pak hrozí, bylo-li jednáním neplatiče dítě vystaveno nebezpečí nouze. Je zde však institut účinné lítosti, pokud rodič zaplatí dlužné výživné, je trestní řízení zastaveno. Trestní oznámení lze adresovat Policii České republiky nebo státnímu zastupitelství.

Zdroj: https://dostupnyadvokat.cz/blog/vymahani-alimentu, https://www.vyzivne.cz/caste-dotazy-vymahani-vyzivneho/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.