Jak ušetřit peníze v ekonomicky nejisté době? Jde to!

Koruny

Peníze se vždycky hodí, během ekonomicky nejisté doby to platí dvojnásob. Co tedy dělat pro to, abyste na konci měsíce na svém účtě nacházeli větší množství peněz než doposud? V tom vám pomohou následující řádky, jež jsou plné rad, jak ušetřit peníze i během finanční krize.

Hlavní výhodou přečtení tohoto článku je to, že se v něm dozvíte prověřené tipy, kde najít úspory a jak si případně lépe přivydělat, aby se vám šetřilo snáze. V neposlední řadě vám prozradíme, jak lépe hospodařit s penězi, abyste dokázali ušetřit přesně tolik, kolik potřebujete.

Nacházíme se v ekonomicky nejisté době?

Indikátorů, jak poznat, že se aktuálně nachází ekonomika v krizi a vy si tak budete muset utáhnout opasek je hned několik. Aktuálně (zkraje roku 2023) lze kupříkladu ekonomickou nejistotu v České republice pozorovat na stále rostoucí inflaci. InflaceInflace, tedy růst cen, je totiž jevem vedoucím k devalvaci peněz, což může způsobit právě ekonomickou nestabilitu. V praxi se pak inflace projevuje tak, že místo loňských 180 korun stojí tytéž dřevěné motorické hračkydřevěné motorické hračky letos 200 Kč.

Dále ekonomické stabilitě neprospívají ani nepředvídatelné vnější události jako jsou kupříkladu přírodní katastrofy, konflikty nebo politické spory. Stejně tak ekonomická nestabilita může nastat v situaci, kdy lidé a firmy investují až příliš svého kapitálu do cenných papírů nebo jiných aktiv s cílem vydělat rychle peníze – přehnaná spekulace na trzích vede k jeho přehlcení a finančnímu kolapsu.

ÚsporyFoto: Pixabay

Cesta za úsporami začíná u sestavení rozpočtu

Prvním z kroků, jak ušetřit peníze, je vědět, kolik vlastně aktuálně vydáváte – sestavte si tedy rozpočet, abyste byli schopni sledovat vaše výdaje. Jenom pochopitelně tím, že si budete evidovat vaše útraty zjistíte, kde a za co utrácíte nejvíce peněz a kde tedy máte největší rezervy pro případné úspory. Jaké výdaje je potřeba takto evidovat?

  • fixní výdaje – tyto výdaje, jako jsou náklady na bydlení, účty za elektřinu, plyn, vodu, telefon a internet jsou stálé a pravidelné
  • variabilní výdaje – tyto výdaje, jako jsou náklady na jídlo, dopravu, koníčky, oblečení a další spotřební zboží, se každý měsíc mohou lišit
  • nezbytné výdaje – jde o výdaje, bez nichž se není možné obejít, typicky jde o jídlo či náklady na ubytování
  • zbytné výdaje – výdaje, bez kterých se obejdete a jež jsou prvními kandidáty na škrtnutí ve snaze ušetřit

Do rozpočtu dále zahrňte i  všechny příjmy rodiny, jako jsou platy, důchody či příjmy z pronájmů. Stejně tak si zapište i další indikátory vaší současné finanční situace – tedy zejména úspory a dluhy. Získáte tak přehled o kompletní finanční situaci domácnosti.

V dnešní době lze k tvorbě rozpočtu využít praktické aplikace, jež vám navíc usnadní i průběžné sledování vašeho rozpočtu v následujících měsících. Pokud zjistíte, že váš rozpočet není dostatečně realistický nebo že potřebujete více peněz na nějakou konkrétní položku, přizpůsobte svůj rozpočet tak, aby odpovídal vašim potřebám.

Najděte si místa, kde lze ušetřit

Po sestavení rozpočtu následně podrobně a pečlivě zanalyzujte váš rozpočet. Zkontrolujte, kde utrácíte nejvíce peněz a zvažte, zda byste mohli ušetřit nějaké finance tím, že byste například omezili své nákupy nebo změnili své návyky.

Jak tedy ušetřit každý měsíc?

  • Snažte se snížit své měsíční výdaje, například omezte nákupy nebo si vybírejte levnější alternativy.
  • Omezte své pravidelné výdaje. To může zahrnovat úkony jako je například snížení nákladů na jídlo, cestování nebo za telefonní účty.

Ano, zní to logicky a skutečně takto jednoduché to mnohdy i je.

Šetřete na výdajích za energie

Není žádným tajemstvím, že v běžné domácnosti lze nejvíce ušetřit na spotřebě energie. Jak ušetřit za vodu a elektrický proud? Mezi ty nejlepší rady, jak šetřit energiemi, patří například:

  • Používejte úsporné spotřebiče a zařízení.
  • Regulujte teplotu v domě či bytě.
  • Využívejte alternativních zdrojů energie jako jsou solární panely nebo tepelná čerpadla. 
  • Změňte návyky – kupříkladu méně častěji perte nebo snižte množství spotřebovávané teplé vody, jež je dražší než ta neohřívaná.
  • Zaměřte se na výhřevnost palivvýhřevnost paliv – čím vyšší je, tím efektivněji se bude palivo spalovat a tím méně ho bude potřeba.

I investice jsou klíčem k vyšším úsporám

Investujte své peníze. Investování vám totiž může v krátkodobém či dlouhodobém horizontu pomoci navýšit vaše úspory a zajistit vám tak do budoucna finanční bezpečí. Nemáte-li rádi risk, tak si uložte peníze třeba na spořicí účet nebo do investičních fondů.

PenízeFoto: Pixabay

Investice do akcií může přinést vysoké výnosy, avšak ty jsou spojeny i s vysokým rizikem. Mezi další investice, jež mohou přinést vysoké zisky, ale jsou mnohdy riskantní, patří kupříkladu investice do vín, umění, historických automobilů nebo kryptoměn.

Někde mezi riskantními akciemi a bezpečnými, ale méně výnosnými spořícími účty pak leží dluhopisy.

Kontrolujte dluhy a změňte způsob života

Vyhněte se dluhům a splácejte své závazky včas. Dluhy vás totiž stojí peníze navíc v podobě úroků a poplatků. Abyste tedy dokázali ušetřit co nejvíce financí, tak se snažte množství půjčených peněz udržovat na minimu.

Se snahou ušetřit souvisí mnohdy i nutnost změnit zažité způsoby. Nemusíte si nutně kupovat vždy to nejnovější a nejlepší. Pokud chcete ušetřit, tak se snažte nakupovat v akcích nebo ve slevách, případně ke svým nákupům hledejte alternativní místa, jako jsou bazary nebo secondhandy, kde můžete sehnat mnohdy užitně stejně kvalitní věci za nižší cenu.

Zauvažujte i o změně svého způsobu života, jako je například přestěhování se do levnějšího bydlení nebo snížení nákladů na dopravu – opravdu není nezbytně nutné každý den jezdit do práce autem, obzvláště ve městě.

Nešetřete za každou cenu

Mějte však vždy na paměti, že je důležité najít rovnováhu mezi ukládáním peněz a životním stylem, abyste mohli ušetřit peníze, aniž byste museli omezovat své potřeby nebo sny. Zkrátka přílišné a dlouhodobé odpírání by v konečném důsledku bylo ke škodě, neboť by mohlo mít negativní dopady na vaši psychiku a životní úroveň.

Zkrátka i ve snaze ušetřit je potřeba najít optimální balanc. Nemluvě o tom, že přílišné šetření brzdí ekonomiku, a v konečném důsledku tak snižuje životní úroveň vás i okolí. Ne nadarmo se říká, že peníze se musí točit.

Získejte více peněz

Jestli je vaším cílem mít na účtu více peněz, jež můžete následně ušetřit na horší časy, tak se porozhlédněte po druhé práci nebo přivýdělku. Zvážit můžete i prodej nepotřebných věcí, které máte doma – můžete tím získat peníze navíc a zároveň se zbavit již nepotřebných věcí. Pokud máte majetek, který nevyužíváte, tak ho pronajměte – takto můžete pronajímat vlastní byt či auto. 

Avšak existuje mnoho způsobů, jak si můžete přivydělat, a to i během ekonomicky napjatého období. Můžete hledat práci na částečný úvazek ve večerních nebo víkendových hodinách, která by byla skloubitelná s vaším hlavním zaměstnáním. 

Euro

Foto: Pixabay

Pakliže máte dovednosti v psaní, programování, tvorbě grafiky nebo v účtování, tak se můžete směle pustit do freelancingu.

Závěr

Abyste mohli ušetřit, tak je potřeba hlavně vědět, na čem lze u vás doma ušetřit – každá domácnost má totiž výdaje trochu jinak strukturované. Spoustu peněz můžete ušetřit třeba v případě, kdy budete efektivněji využívat energie. Nemluvě o tom, že navýšit vaše úspory můžete i díky vyšším výdělkům – ať už prací či investicemi.

Zdroje info: https://ok-hypoteky.cz/co-je-inflace/, https://www.rvf.eu/blog/vyhrevnost-paliva/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.