Jak se vyvarovat nákupů na podvodných e-shopech

Nakupování na internetu je fenoménem dnešní doby. Vyniká zejména svou rychlostí, pohodlností a také širokou škálou možností či jednotlivých produktů, které jsou nakupujícím k dispozici. To všechno je samozřejmě hezké, nicméně pravdou zůstává, že i zákazníci v online prostoru se někdy mohou nechat nachytat podvodnými společnostmi, které jim za poskytnuté peníze žádné zboží nezašlou. Jak tyto pochybné internetové obchody snadno rozeznat? Poradíme vám několik jednoduchých triků, kterými je dobré se řídit.

Nezabezpečený přístup a chybějící kontaktní údaje

V současnosti má v podstatě každý seriózní e-shop, magazín či zpravodajský web šifrované zabezpečení. Jak poznáte, že jste skutečně na tom správném místě? Před URL adresou konkrétního portálu se v levém horním horu nachází zelený zámeček, jenž vám dodá potřebnou dávku jistoty. Na tuto náležitost se soustřeďte zejména v případě velkých obchodů nabízejících všechny možné druhy zboží (od oblečení po spotřebiče). U soukromého obchodníka s ručně vyrobeným nábytkem to není až tak směrodatné.

Z webové stránky musí být na první pohled jasné, kdo je jejím právoplatným vlastníkem. Ještě před objednáním zboží tedy zkontrolujte kontaktní údaje. Kromě jména, adresy, e-mailu a telefonního čísla se zaměřte také na původ obchodníka. Pokud pochází kupříkladu z Ázerbajdžánu, vaše smysly začnou volat na poplach. Na škodu není ani projít záznamy v obchodním rejstříku, k čemuž vám dopomůže unikátní IČ.

Pokud se na stránce namísto kontaktních údajů objevuje pouze jakýsi odpovědní formulář, dejte od ní ruce pryč. Ten totiž slouží výhradně pro sběr osobních informací a vy se jeho prostřednictvím nemáte šanci dovolat případné reklamace.

Odrazující vizuální stránka a gramatika na úrovni mateřské školky

U webového portálu připomínajícího budovu ve stavbě je mnohem vyšší pravděpodobnost, že jeho majitel využívá podvodné praktiky k získání vlastního obohacení. Samozřejmě i falešné weby mohou vypadat atraktivně, nicméně většinou si s nimi jejich tvůrci hlavu nelámou, protože kdyby chtěli skutečně pracovat, dělali by to rovnou legálně.

Věty na e-shopu jsou poskládány z krkolomných slovních spojení a navíc s naprosto zarážející mírou gramatických chyb? V tom případě si rozhodně nic neobjednávejte. S největší pravděpodobností totiž půjde o zahraniční podvodníky, kteří si ani nedali práci s pořádným překladem a texty upravili za pomoci Google Translatoru.

V neposlední řadě musí mít každý internetový obchod ze zákona k dispozici obchodní podmínky, které sice nikdy nikdo nečte, ale dobře to rozhodně není.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.