Jak postupovat při registraci na úřadu práce

Úřad práce

Doba není lehká, a zejména v nejvíce zasažených sektorech pandemií koronaviru, není nic neobvyklého, že velká část zaměstnanců přichází o pracovní pozici. Alespoň nějakou menší záchranou je registrace na úřadu práce. My se dnes společně podíváme na to, jak postupovat a na co si dát pozor. Pojďme tedy na to!

Kdy se na úřadě zaregistrovat

Zdá se to jako banalita, ale i termín, kdy se na úřad práce půjdete zaregistrovat, je důležitý. Zde je lhostejné, zda končíte s odstupným nebo bez něj. Dobré je stihnout registraci do tří dnů od skončení pracovního poměru. Právě dodržení této doby vás zbaví povinnosti platit si sám zdravotní a sociální pojištění, přičemž nezáleží na tom, zda navštívíte úřad osobně či jen pošlete žádost poštou či elektronicky.

Jaké žádosti potřebujete

Když se již chcete registrovat na úřadu práce, připravte si Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti. Formuláře si lze vyzvednou osobně na pobočce Úřadu práce ČR nebo si je lze najít a stáhnout na internetu. U podpory nezapomeňte uvést číslo účtu nebo adresu, kam vám má podpora chodit.

Dostavte se na schůzku

Odešlete-li žádosti správně, zpracují je zaměstnanci úřadu. Od nich pak také musíte čekat odezvu. Měli by vám totiž zavolat s tím, že si domluvíte termín vaší schůzky. Řeknou vám také kde a kam se máte hlásit.  Na schůzce pak potřebujete občanský průkaz a doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání. Dále také potvrzení o ukončení pracovního poměru. Půjde typicky o výpověď, ukončení pracovního poměru dohodou a podobně.

Na úřad práce i jako OSVČ

I jako OSVČ můžete navštívit a registrovat se na úřadu práce. Musíte však mít minimálně pozastavenou svou činnost. Nezáleží na tom, zda jde o činnost vedlejší či hlavní. U vedlejší činnosti však OSVČ musí stihnout ji ukončit ještě před koncem zaměstnaneckého pracovního poměru.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.