Jak a kdy lze napadnout závěť

Právo

Pokud probíhá dědické řízení, nezřídka kdy se stane, že jeden či dokonce více dědiců či potomků zůstavitele jsou nespokojení. Často lze napadnout závěť, a to hned z několika důvodů. My se dnes podíváme na důvody a způsoby vytknutí neplatnosti závěti.

Kdy je závěť napadnutelná

Zpochybnit závěť lze v situaci, kdy není dědic nebo potomek zůstavitele, tedy osoby zemřelé, spokojeni s náležitostmi či ustanoveními tohoto posledního pořízení. Zákon pak předvídá několik důvodů, proč může být závěť neplatná. Je zde tedy stejný počet důvodů, proč takovou neplatnost napadat.

Je zde více závětí

První důvodem budiž, když je zde více závětí, a proto by jedna z nich měla být neplatná. U předchozí právní úpravy bylo datum a místo na závěti nutné, dnes již datace není nutná. Proto může být u nedatovaných posledních pořízení problém s určením, která je pozdější a tedy platná (a která ruší předchozí). V rámci řízení, které vede zpravidla notář, tak mohou dědicové namítat, že ta závěť, o které se to domnívají, byla pozdější, a tak ruší závěť druhou.

Sepsání nebylo dobrovolné

Dědicové mohou namítat, že sepsání závěti zůstavitelem za jeho života nebylo dobrovolné. Pak by šlo o neplatnou závěť a nebylo by možné dle ní postupovat v dědickém řízení.  Nutno však dodat, že závěť se má spíše za platnou než neplatnou. Proto důkazní břemeno bude na straně dědice, který nedobrovolné sepsání namítá.

Nedostatek formy závěti

Závěť musí mít předepsanou formu, kterou stanoví zákon. U veřejných listin, nejčastěji notářských zápisů, není problém, jelikož na dodržení formy dohlíží notář již při jejím sepsání. Problematické tedy zpravidla budou jen závěti sepsané ve formě listiny soukromé. Rozlišujeme holografní závěť (sepsanou vlastní rukou bez pomoci a beze svědků) a alografní (nemusí být sepsána vlastní rukou, musí zde být podpis a je třeba svědků). Domnívá-li se tedy, že například zde byli svědci, kteří dle zákona svědčit nesmí nebo nejsou způsobilí, že závěť nebyla podepsána nebo sepsána zůstavitelem nebo že holografní závěť byla sepsána jinou osobou a zůstavitelem jen podepsána, je možné opět namítat neplatnost.

Kdy lze namítat

Lhůta pro namítnutí neplatnosti závěti je ze zákona 3 roky od doby, kdy byl dědicovi oznámen nárok na podíl na pozůstalosti v dané dědické věci. Tato lhůta je tedy objektivní a nerozhoduje, kdy se dědic dozví o skutečnostech, které nasvědčují důvodu pro neplatnost závěti.

Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, https://muj-pravnik.cz/kdy-je-zavet-neplatna/, https://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=57&id_article=263963&csum=9197e267

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.