Finanční gramotnost Čechů se zlepšuje: Výhodnou půjčku poznají lépe než před pěti lety

Půjčky

Rozpoznat od sebe výhodný a nevýhodný produkt je někdy obtížné. Parametrů existuje celá řada, a pokud člověk s produktem nemá žádnou zkušenost, snadno se nechá zlákat líbivou reklamou, čehož později lituje. S půjčkami to může být podobné.

I když může být bankovní či nebankovní půjčka sjednaná onlinenebankovní půjčka sjednaná online  rychlým a snadným řešením, jestliže neumíte vybírat, nejspíš zbytečně přeplatíte. Srovnání je tu tedy stejně tak důležité jako u jakéhokoliv jiného zboží nebo služby.

To si začíná spousta českých obyvatel pomalu, ale jistě uvědomovat. Naše finanční gramotnost roste a spolu s tím se zlepšuje i naše schopnost rozpoznat výhodný úvěr. Minimálně jsme na tom lépe než před pěti lety – ukázal to průzkum agentury IPSOS pro Air Bankagentury IPSOS pro Air Bank.

Celková splatná částka jako hlavní ukazatel

Respondenti jako hlavní ukazatel výhodnosti půjčky nejčastěji uvedli celkovou splatnou částku – na této odpovědi se shodlo 60 % dotázaných. To je velký pokrok, protože se skutečně jedná o jeden z mála parametrů, na které se dá při vyhledávání vhodného úvěru vždy spolehnout.

Začínají se však orientovat i v jiných parametrech, zejména pak v RPSN – roční procentní sazbě nákladůroční procentní sazbě nákladů. Ta totiž zahrnuje jak úrok, tak i další možné poplatky, a tak může s výběrem úvěru výrazně pomoci.

Nelze však spoléhat na to, že dostanete vše, co slibují letáky, prospekty či webové nabídky. Skutečné podmínky úvěru odhalí až předsmluvní dokumentace – proto je jejímu čtení třeba věnovat patřičnou pozornost a na jakékoli nejasnosti se ptát.

Flexibilní možnosti jsou v kurzu

Stále více zájemce o úvěr zajímá také flexibilita, co se týče splácení. Významným kritériem je pro spoustu z nich možnost předčasného splacení zdarma – ta je podstatná pro 40 % respondentů.

Stejný podíl dotázaných velmi zajímá také výše splátky a možnost ji v průběhu splácení úvěru změnit. Velký zájem je také o možnost bezproblémového odložení splátek – za to může nejspíš situace, která na úvěrovém trhu vznikla v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Trend flexibilních půjček oproti roku 2016 výrazně vzrostl. Tehdy se jednalo o důležitý parametr pouze pro 20 % lidí a nyní „tvarovatelnost“ půjček vyžaduje o polovinu více lidí.

Na významu nabývá i účel

Jak průzkum ukázal, Češi také začínají mnohem více přemýšlet i nad tím, na co si vlastně půjčují. Přes 60 % lidí si půjčky spojuje především s bydlením – vyhledávali by je tedy především v souvislosti s nákupem nemovitosti či její rekonstrukcí.

Velký význam pro nás mají i naše auta – přece jen se jedná o hlavní dopravní prostředek, který nás vozí do práce. Necelých 40 % lidí by neváhalo využít úvěr k tomu, aby si pořídili nové nebo opravili staré vozidlo.

Z dotázaných by si 20 % klidně vypůjčilo i na nákup důležitých domácích spotřebičů, jako je pračka nebo myčka nádobí. Půjčky na podnikání, studium nebo zdravotní péči už naopak nepatří mezi něco, co by Čechy příliš lákalo – z velké části se na tom nejspíš taktéž podepsal COVID-19.

Obecně lze ale říct, že Češi už ví mnohem lépe, kdy a jak si bezpečně půjčit, než před pěti lety. Zároveň jsou ale ohledně půjčování zdrženlivější než tehdy. 

Ať už je ale příčinou zlepšení finanční gramotnosti v naší zemi cokoliv, rozhodně se jedná o pozitivní aspekt. Bezpečnost je totiž pro úspěšné půjčování naprosto klíčová. Data navíc pomohou bankám a nebankovním společnostem zlepšit své produkty tak, aby vyhovovaly jejich klientům. Úvěrový svět se tak může posunout zase o krok dále.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/finance/clanek/pruzkum-cesi-se-poucili-vyhodnost-pujcky-umi-posoudit-lepe-nez-pred-peti-lety-40373751

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.