Co je za zdražováním benzinu

Ropa

Konec nejtvrdších opatření spojených s bojem proti epidemii nového typu koronaviru a nejhorší části této epidemie přináší i rozpohybování cen u pohonných hmot. Bohužel pro řidiče, tato změna je ve znamení zdražování, zejména benzinu. Co za těmito změnami stojí? A jaký vývoj lze očekávat?

Zdražování pohonných hmot

Právě v těchto dnech, tedy po té nejhorší části koronavirové epidemie, se pohonné hmoty začaly opět řidičům a jiným odběratelům paliv značně podražovat. Dle statistiky společnosti CCS můžeme konstatovat následující vývoj. Litr Naturalu 95 stojí nyní v ČR průměrně 27,04 Kč. Ještě minulý týden to bylo o více než 30 haléřů méně. Podobné je to i s naftou, která se nyní pohybuje okolo 26,68 Kč za litr, zdražila oproti minulým týdnům o asi 25 haléřů.

Stále však relativně příznivé ceny

Ač se může toto zdražování zdát jako značné, stále si musíme uvědomit, že ceny pohonných hmot v ČR v této době nejsou nikterak vysoké, naopak například mezi zeměmi EU patříme mezi země s nejnižšími cenami pohonných hmot, jak jsme již psali dříve. Nejlevnější ceny jsme mohli zaznamenat letos 9. května. Od tohoto dne mají ceny vzestupný charakter. Nejvíce si v rámci ČR připlatíte v Praze (B: 28,14 Kč; N: 27,96 Kč). Nejlevnější jsou pak benzin či nafta v kraji zlínském (B: 26,24 Kč). Jak bylo již naznačeno, přes zdražování jsme pořád na přijatelných cenách. Jen posuďte. Před rokem jsme za benzin platili asi o 6 Kč na litr více než nyní. U nafty činí rozdíl 5,50 Kč na litr.

Co za růstem cen stojí?

Jedním z hlavních faktorů jsou ceny ropy na světových trzích. Dalším nezanedbatelným faktorem je pak fakt, že si tuzemští prodejci zvyšují marže. Ceny ropy rostou poprvé od koronavirové krize. Tento růst však není úměrný zvyšování cen. Kvůli tomu docházíme k závěru, že zdejší pumpaři si ještě zvyšují marži.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.