Co dělat, když chcete zrušit živnost

Úřad práce

Podnikáte jako OSVČ na základě rozhodnutí živnostenského úřadu a vykonáváte podnikatelskou činnost dle živnostenského zákona? Pak je dobré vědět, že chcete danou živnost zrušit, musíte splnit postup dle tohoto správního řízení. Dnes si řekneme, jak lze zrušit živnost, co vše to obnáší a jaké to má následky. Pojďme tedy na to!

Zrušit nebo přerušit?

První je dobré si uvědomit, co vlastně chcete. Pokud plánujete nějaký čas nevykonávat živnost nebo ještě nevíte, zda je konec podnikání definitivní, určitě je dobré dát přednost přerušení činnosti. Tuto skutečnost ohlásíte na živnostenském úřadě, nemusíte však nic platit. Naopak si ušetříte správní poplatek ve výši 1000 Kč, pokud byste po čase opět podnikat chtěli. V takovém případě totiž musíte při ukončení živnosti opět o oprávnění žádat. Při přerušení byste opět jen ohlásil „návrat“ k podnikání. To samé platí i v případě, kdy by předchozí a následující podnikání bylo jiné.

Zrušení živnosti

Často se však může stát, že již definitivně víte, že podnikat nebudete, nebo například musíte s živností skončit kvůli aktuálnímu zaměstnání. V takovém případě musíte zajít na živnostenský úřad a tuto živnost zrušit. Alternativou je oznámení živnosti na centrálním registračním místě, mimo živnostenského úřadu tedy také na Czech POINTu. Na úřadě vyplníte změnový list, v něm označíte všechny živnosti, které chcete zrušit. Toto podání lze učinit osobně na již zmíněných místech (přičemž může jít o jakoukoli pobočku, místní příslušnost je tu volná). Změnu v živnostenském rejstříku pak provede právě úřad. Lze to učinit i elektronicky – online s elektronickým podpisem či skrze datovou schránku. Vyplněnou listinu lze zaslat také poštou. Živnost se ukončuje buď doručením (a změnou v rejstříku) nebo k datu, které v listině uvedete (pozdější, než je podání, resp. doručení).

Další úřady a daně

Bohužel to však tímto oznámením živnostenskému úřadu nekončí. Musíte zajít i na další místa. Změnovým listem lze oznámit konec podnikání také ostatním úřadům a práci si tak usnadnit. Jinak musíte všechna místa kontaktovat jednotlivě. Do 8 dnů od zrušení živnosti musíte ohlásit změnu zdravotní pojišťovně, do 15. dne od zrušení pak musíte poslat oznámení finančnímu úřadu a do 8. dne měsíce následujícího po měsíci, kdy byla živnost ukončena, musíte to samé učinit i na okresní správě sociálního zabezpečení. Při nedodržení lhůt vám hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč. Pozor dejte také na daňové přiznání. Musíte jej podat, byť byste v daném roce byli jen jeden den podnikatelem, tedy alespoň jeden den jste měli ještě platné oprávnění.

Zdroj: https://dostupnyadvokat.cz/blog/jak-na-zruseni-zivnosti, https://www.jake-james.cz/blog/jak-ukoncit-zivnostenske-podnikani

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.