Česká koruna ještě nemá nad koronavirem vyhráno

01_koruna

Dosavadní průběh koronavirové krize nezasadil zatím koruně žádný zásadní úder. Na obzoru se však začínají objevovat náznaky toho, že české měně stále hrozí riziko prudkého oslabení. Proč existuje v tomto ohledu důvod k obezřetnosti?

Strašák druhé vlny

Ukončení restriktivních opatření u nás je mnoha lidmi chybně vnímán jako konec problému. V současné době jsme svědky opětovného zvyšování počtu pozitivních testů. V České republice jsou denní přírůstky minimálně srovnatelné s velkými zeměmi jako je Německo nebo Španělsko. Současně epidemie stále s velkou intenzitou zuří ve Spojených státech, v Jižní Americe, Rusku a některých dalších částech světa. Výsledkem je snaha investorů nakupovat prostředky považované obecně za bezpečné. Není třeba příliš zdůrazňovat, že česká koruna mezi ně nepatří.

Lze s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že státy – a Česká republika nebude výjimkou – již znovu nezavedou plošná restriktivní opatření. Důvod je zřejmý, z ekonomického hlediska to již není možné. Ke slovu se tak dostane trasování nakažených a snaha o izolaci lokálních ohnisek nákazy. I to ale bude znamenat pro ekonomiku těžké rány, neboť nervozita z dalšího vývoje se promítne do ekonomiky v podobě snížené poptávky po zboží a službách.

01_euro

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Klesající poptávka

Česká ekonomika není závislá na službách spojených s cestovním ruchem tak, jako některé jiné evropské státy, byť i u nás přnáší cestovní ruch do rozpočtu zajímavé objemy peněz. Na druhou byl ale zasažen automobilový průmysl a prodeje aut v Evropě jsou rekordně nízké. Není důvod si myslet, že v atmosféře přetrvávající nejistotu se situace rychle vrátí k tomu, na co jsme byli zvyklí před koronavirovou krizí.

Před nadcházející letní sezonou tak lze jen těžko očekávat, že by koruna významněji posílila a kurz k euru dlouhodobě klesl pod 27 Kč.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.