Češi se často stěhují za prací do zahraničí

Máte čerstvě po škole a na trhu práce se vám jednoduše nedaří najít žádnou kvalitní nabídku zaměstnání, která by odpovídala vašim schopnostem a zároveň byla adekvátně finančně ohodnocena? Možná jste se po dvaceti letech na jednom místě rozhodli učinit radikální změnu, jenže hledání nové pracovní pozice není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. V obou případech se nabízí i možnost odejít za prací do zahraničí, k čemuž se staví pozitivně přibližně polovina obyvatel České republiky. Vyplynulo to z nedávném průzkumu společnosti Randstad.

Práce v zahraničí láká na vyšší příjmy a možnost kariérního růstu

Nedávný průzkum s názvem Workmonitor společnosti Randstad, který se pravidelně koná od roku 2003, odhalil, že každý druhý Čech je ochoten kvůli zaměstnání změnit své současné bydliště. Zahraničí pak většina tuzemských obyvatel vnímá jako prostor plný výrazně vyšších příjmů a také možností v rámci kariérního růstu.

Dále pak Čechy také láká vidina rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem. Co si pod tím vlastně představit? V České republice totiž není neobvyklé, aby pracovníci docházeli do firem na více než osm hodin denně, pokud chtějí mít na konci měsíce pěknou výplatu. Peníze pak sice skutečně obdrží, ale z důvodu nulového volného času si je nemohou užít. To podle většiny dotázaných v zahraničí nehrozí, protože by se spokojili i se základní mzdou bez přesčasů.

Země, které Čechy z hlediska pracovních příležitostí lákají nejvíce

Pokud bychom se zaměřili pouze na Evropu, většina Čechů by se nebránila zaměstnání v sousedním Německu. Důvod je naprosto zřejmý. I kdyby se kvůli novém práci rozhodli úplně přestěhovat, stále by se nacházeli poměrně blízko své rodiny žijící tady u nás. V mnoha případech navíc není změna bydliště ani nutná, protože oblíbené lokality co se zaměstnání týče leží hned za hranicemi.

V celosvětovém měřítku pak vítězí USA, kde by svůj americký sen neváhalo žít přes 28 procent dotázaných. Výše zmíněné Německo je na druhém místě s 25 procenty, třetí Austrálie a Nový Zéland dohromady získaly přibližně 22 procent hlasů.

S cizinci pracuje ráda jen necelá polovina Čechů

Je všeobecně známo, že Češi si s cizinci z jiných kultur příliš nerozumí. Samozřejmě je to zaviněno také současnou situací ve světě, která spolupráci a týmovému duchu příliš nepřeje. Přesto přibližně 47 % dotázaných spolupráci se zahraničními kolegy vítá a ráda se seznamuje s odlišnými kulturami. Nicméně se jedná o druhý nejhorší výsledek, který byl v rámci Evropy letos naměřen.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.