Čeká nás opět změna času. Proč, když už měla dávno skončit?

hodiny

Změna času, která přichází každý rok ve stejnou dobu už dlouhou dobu, měla dávno skončit. I v letošním roce přitom ale jako již tradičně od konce března nastane letní čas, kdy bude večer opět déle světlo. Řada lidí si ale na změnu času stěžuje a poměrně logicky se ptá: jak to, že nikdo nehodlá uvést v život evropskou dohodu o zrušení změny času. Pravda je však taková, že se čas bude střídat možná ještě čtyři roky, možná více.

Nástup letního času

Jedné noci ze soboty na neděli na konci března zaplesají radostí ti, kteří budou právě konat noční směnu. Hodinové ručičky se posunou o hodinu vpřed. Ve dvě hodiny ráno si budeme moci nastavit čas o hodinu dopředu. Den se nám díky času bude zdát kratší, ale světla si užijeme více.

hodiny

Foto: Pixabay

Zrušení střídání času

Zrušení střídání zimního a letního času bylo v Evropském parlamentu odhlasováno již v roce 2019, praktická realizace je ale složitější. Zatímco jižní a západněji položené státy jako například Francie by preferovaly letní čas, ve Skandinávii by si rádi ponechali spíše ten zimní.

Důvodem je to, že by jim dlouho svítící slunce rušilo kvalitní spánek. Ve hře je tak stále možnost, že by si každý stát EU zvolil čas podle svého. To by však znamenalo nemalý zmatek a této možnosti bychom se chtěli rozhodně vyhnout. Jakoby bylo potom v takovém případě v Evropě několik časových pásem, navíc rozházených po celém kontinentu. Za realistický termín zrušení střídání času je nyní považován rok 2026. Stihneme to?

Zdroje informací: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/457791-v-nedeli-se-meni-cas-stridat-se-bude-jeste-minimalne-nekolik-let

https://www.denik.cz/z_domova/cas-stridani-casu-hodiny-ceska-republika-zimni-cas-letni-cas.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.