Británie a Norsko se nedohodly na pravidlech rybolovu

Ryby

Velké Británii a Norsku se nepodařilo dosáhnout dohody o rybolovu pro letošní rok. Pro toto klíčové odvětví to znamená, že stovky členů posádek britských lodí zůstanou letos pravděpodobně bez práce. Britské lodě totiž nebudou mít přístup do norských subarktických vod, odkud pochází většina ulovených tresek. Britská vláda situaci okomentovala situaci tak, že její „férová nabídka“ byla norskou stranou odmítnuta.

Britský problém

Britské firmy kritizují vládu a výsledek jednání označují za ostudu. Varují také, že rybáři v mnoh oblastech mohou zůstat bez práce. Na vládu se v Británii snáší tvrdá kritika, neboť nebyla schopna vyjednat ani zachování dosavadního rozsahu práv.

Kritici vlády mají využívají i toho, že treska tvoří základ britského národního jídla: fish and chips. Upozorňují na to, že všechny arktické tresky, které se budou v Británii v podobě tohoto jídla prodávat, budou muset být nakoupené od Norska nebo jiných zemí. Nejedná se o žádnou maličkost, V minulých letech nalovily britské lodě každoročně ryby v hodnotě přes 30 milionů liber.

02_rybolov

Foto: Pixabay

Limity britské síly?

Do dnešních dnů využívali Britové dohod vyjednaných jménem celé Evropské unie. Nyní jsou však britsko-norská jednání čistě bilaterální. Podle obecných dohod o po-brexitové spolupráci mají být otázky rybolovu a kvót řešeny každý rok s výhledem na aktuální období. Dohoda na rok 2021 se však i přes několik týdnů trvající jednání ukázala jako nemožná.

Jednalo se o další test toho, jakou reálnou politickou sílu může samostatná Velká Británie představovat. Rybolov je přitom odvětví, které silně utrpělo již v minulých měsících, kdy rybářům zásadně přibyla administrativa při dodávkách ryb do zemí EU a mnoho z nich již tyto změny označilo za téměř likvidační.

Neschopnost vlády vyjednat s Norskem dohodu s přidanou hodnotu pro Británii označuje opozice jako národní ostudu, je ale možné, že na podobné zprávy si budu muset britská veřejnost zvyknout. Např. před brexitem tolik vzývaná britsko-americká obchodní dohoda je stále v nedohlednu a americká administrativa jasně naznačuje, že se pro ni nejedná ani zdaleka o prioritu. A pokud již k jednáním dojde, je více než zřejmé, že Británie bude tou stranou, která bude tahat za kratší konec provazu.

Zdroj informací: https://www.theguardian.com/politics/2021/may/01/brexit-failure-to-secure-uk-norway-fishing-deal-a-disaster-for-sector

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.