Amsterdam vytáhl do boje proti AirBnB, inspiruje se Praha?

01_AirBnB

Amsterdam patří mezi nejnavštěvovanější města Evropy a není tak nikterak překvapivé, že turistický ruch významně ovlivňuje život v jeho centru. Když se v posledních letech staly nedílnou součástí cestovního ruchu sdílené ubytovací služby (jejich nejznámějším zprostředkovatelem je společnost AirBnB), část odpovědnosti za některé negativní jevy byly přičteny na vrub právě těmto platformám nabízejícím krátkodobé pronájmy. Celá řada měst po celém světě také začala uvažovat o zákazu, nebo alespoň regulaci těchto služeb. Jako zatím poslední vyrazil do útoku právě holandský Amsterdam.

Trnem v oku starousedlíkům

Krátkodobé pronájmy bytů turistům jsou dlouhodobě kritizovány především za dvě věci: tou první je únik prostředků z městských pokladen, neboť turisté využívajících tyto služby na rozdíl od hotelových hostů neplatili poplatky, tou druhou potom často nepřístojné chování mnoha krátkodobých nájemníků bytů, kteří si plnými doušky užívají dovolenou a neberou mnoho ohledů na své dočasné sousedy.

Zatímco první problém je v zásadě řešitelný a mnoho měst se již s AirBnB nebo jinými podobnými společnostmi dohodlo na podmínkách fungování, druhý problém je k rozlousknutí tvrdším oříškem. Řešení je proto často radikální, přesně jako tomu je v případě Amsterdamu.

V Amsterdamu je skrze platformy typu AirBnB k dispozici plných 25 tisíc bytů. Současně se ovšem tři ze čtyř obyvatel centra Amsterdamu jasně vyslovili proti nim. Amsterdam proto jednal.

02_AirBnB

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V centru zákaz, jinde regulace a omezení

Vedení města se rozhodlo situaci vyřešit zákazem krátkodobého pronajímání bytů v centru města, mimo něj potom může majitel byt pronajímat pouze pokud v něm standardně žije a celková doba pronájmu nepřesáhne 30 dní v roce.

Uvedená pravidla budou vynucovat poměrně zásadní pokuty, které budou moci být ukládány až do výše 21 tisíc euro (556 tisíc korun).

Nabízí se otázka, jak tato akce amsterdamského magistrátu ovlivní realitní trh v nizozemské metropoli, když řada bytů přestane pro své majitele představovat jakoukoliv přidanou hodnotu a budou se jich pravděpodobně snažit zbavit.

Pro nás je zajímavou otázkou to, zda se postupem Amsterdamu neinspiruje i Praha, která o omezení krátkodobých pronájmů vážně uvažuje a již oznámila první konkrétní krok: návrh změny živnostenského zákona tak, aby města získala pro omezení pravomoc.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.