Testy na drogy v práci – co šéf může a co ne?

Alkohol

Alkohol a tvrdší drogy – to zaměstnavatel určitě nikde nevidí rád. Je však dobré vědět, jaká máte práva, pokud hovoříme o testování na tyto látky na pracovišti. Co si dle zákona může zaměstnavatel dovolit a co je již za hranou? Víte kdy a jak se bránit? Snad vám teď některé věci osvětlíme.

Testování bez limitů

Testovat vás na alkohol a drogy může zaměstnavatel vlastně neomezeně. Pokud se váš šéf rozhodne, že vás „otestuje“,  nemáte moc na výběr. Je sice možné odmítnout, vaši situaci to však nijak nezlepší. I šéf se však musí řídit pravidly. Může vám dát dýchnout i jen tak preventivně a bez jakéhokoli důvodu, avšak musí to vždy provádět osoba, která je touto pravomocí od zaměstnavatele obdařena. Musí jít o oprávněného vedoucího zaměstnance. U soudu však dechová zkouška nic neznamená. Můžete tedy napadnout výsledek testu. Poté vás nejspíše vyzve k testu z moči nebo krve.

Co vám hrozí?

Jak jistě tušíte, nic dobrého. Za pozitivní test na drogy nebo alkohol mohou být tvrdé tresty. Odvíjet se však budou od okolností a závažnosti pochybení. Můžete počítat s ústní domluvou, dostat vytýkací dopis nebo jinou formu písemné výtky nebo také přijdete o odměny a nenárokovou složku mzdy. V krajním případě však může dojít i k vašemu vyhození. V takovém případě nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nejvyšší soud rozhodl

Nejvyšší soud v posledních měsících rozhodl onu otázku – Kdy může být zaměstnanec vyhozen. Vydal precedent, kdy n´malé množství alkoholu nemusí vadit. Pokud totiž budete mít například v krvi také množství, jako 0,3 promile a při dalších testech bude klesat tato míra, může se jednat za neprůkazné množství. Nejvyšší soud navíc v konkrétním rozsudku zmínil, že objem alkoholu v krvi pod 0,3 promile je nevýznamný pro silniční provoz a pod 0,2 promile se jedná o neprůkaznou hodnotu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.