Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Kreditní karta

Valná většina Čechů v produktivním věku využívá platební karty. Existuje však více druhů těchto platebních pomůcek. To nejprostší dělení je na karty debetní a kreditní. Pojmy se často zaměňují a v praxi stále často nerozlišujeme mezi těmito kartami. V praxi více používaná debetní karta je pak často svými uživateli nazývána kartou kreditní. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Záměny pojmů

Jak bylo již zmíněno výše, terminologie je nejasná. Češi totiž používají dva pojmy, které dle nich jsou téměř synonyma. Platební karta a kreditní karta. Když jmenují druhou zmíněnou, myslí tím, souhrnně označení pro všechny platební karty a nebo právě přesný opak – tedy kartu debetní. V životě to nemusí být problém, avšak když například získáte nabídnu na kreditní kartu od banky, musíte si uvědomit, že nejde o debetní kartu k vašemu účtu, ale o úplně jiný produkt. Tedy kartu, s kterou když platíte, tak si vlastně peníze půjčujete.

Debetní karta

Začneme tedy klasikou. Debetní kartou se označují takové karty, které máme téměř každý. Jde o klasickou platební kartu, která je navázaná na váš bankovní účet a jejím prostřednictvím tedy utrácíte peníze, které jsou vaše a jsou uložené v bance. Nejčastěji se tak používá pro běžný obchodní styk a výběry z bankomatů. Debetní karta vám tedy umožňuje utrácet vaše vlastní peníze. Dále si lze sjednat na debetní kartě kontokorent. Zde si již půjčujete peníze banky, jelikož na vašem účtu jdete takzvaně do mínusu. To je jediný případ, kdy vlastně díky debetní kartě nepoužíváte vlastní peníze.

Kreditní karta

Naopak kreditní karta je platební kartou, kdy máte nastavený kredit, z něhož si můžete půjčovat tak, že platíte onou kartou. Každé placení tedy znamená půjčku od banky. Vždy pak musíte danou částku, která na kreditu chybí dorovnat. Tím peníze vracíte. Výhodou od běžných úvěrů je fakt, že máte na kreditce bezúročné období. To znamená, že si půjčujete zadarmo. Pokud do dané lhůty peníze na kreditním účtu dorovnáte, neplatíte žádné poplatky ani úrok. Není-li k určitému datu vyrovnán stav kreditní karty, platíte poměrně vysoké úroky. Vždy tedy pozor na včasné vrácení peněz. Dalším důvodem, proč si lidé pořizují kreditní karty je platba přes internet. Tyto karty jsou totiž většinou lépe chráněné vůči platbám na internetu a po nějakou dobu odchod platby blokují.

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.