Promlčení pohledávky

Mít u některé společnosti uzavřenou pohledávku a neřešit ji, není zrovna optimální. Pokud i u vás někdo pohledávky má, měli byste se na jejich naplnění soustředit. Existuje totiž instituce promlčení pohledávky, která je poměrně striktní a hovoří jasným jazykem. Podívejme se tedy na to, jak vlastně vypadá promlčení pohledávky v praxi a jakým způsobem se k němu máme stavět. Mnohdy se jedná o velmi specifické záležitosti, a tak není od věci si je připomenout. Promlčení pohledávky je přesně definováno i v zákoně, takže budete vycházet z platných právních norem České republiky.

Co je promlčení pohledávky

Pomlčení pohledávky je přesně definováno ve dvou částech obchodního zákoníku. Jedná se o §100-110 a §387-408. Hovoří se zde mimo jiné také o tom, že samotné právo nezaniká, ale není možné jej uplatnit u soudu v zákonem stanovené době, když se dlužník promlčení není schopen dovolat. V tomto momentu je v podstatě věřitel jakoby bezmocný. Velmi důležitá je ale i celková doba promlčení pohledávky.

Doba promlčení pohledávky

Celková doba promlčení pohledávky se liší především v tom, jestli se jedná o fyzickou osobu anebo podnikatelský subjekt. V prvním případě je tato lhůta stanovena na 3 roky. U podnikatelských subjektů se jedná o 4 roky. Promlčení doba začíná plynout ode dne, ke kterému se vztahuje splatnost. K okamžitému zastavení této doby dochází tehdy, když věřitel podá u soudu žalobu anebo když je vše finančně nebo jinak kompenzováno.

Žaloba u soudu v hlavní roli

Z pozice věřitele byste si měli uvědomit, že nejdůležitější je to, jestli jste podali žalobu k soudu. Množství upomínek nikoho nezajímá, takže je úplně jedno, kolik jste jich poslali. Jestli se nejedná o promlčenou záležitost, je možné dokázat uznáním závazku v písemné formě. Možnosti zkrátka máte, tak by byla škoda jich nevyužít.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.