Při pronájmu si proklepněte nájemníka

Pokud pronajímáte nemovitost, určitě znáte problémy s nájemníky. Ne vždy jsou to zodpovědné osoby, které vždy platí včas. To však jako nájemce nepotřebujete. Jak si proklepnout nájemníka ještě před tím, než uzavřete smlouvu? Pojďme se podívat na pár užitečných triků.

Reference o osobě

Je to jen vaše věc, komu pronajmete svou nemovitost. Proto také není nic špatného na tom, když si začnete zjišťovat věci o možná budoucím nájemníkovi. Samozřejmě, že není vhodné ptát se na žádné intimnosti, avšak věci, které byť jen trochu mohou souviset s jeho fungováním jako nájemníka, jsou však důležité a vůbec se nebojte se na ně zeptat. Pokud jej znáte osobně, asi o něm již mnoho víte. Pokud ne, ptejte se například společných známých. Je-li to opravdu cizí člověk, pomůže vám určitě internet – Google a sociální sítě. Důležité otázky jsou také například jak dlouho pracuje nebo proč se stěhuje. Není také vůbec špatné chtít po osobě reference od dřívějšího nájemce.

Zajímejte se o rejstříky

Stěžejní však pro vás budou rejstříky. Odhalte tedy potencionálního nájemníka v exekuci či v osobním bankrotu. Pro zjištění vymáhaných pohledávek vám pomůže Centrální evidence exekucí, kterou spravuje Exekutorská komora a všechny údaje jsou veřejné. Stačí se registrovat a uhradit poplatek, který se však určitě vyplatí, pokud se rozhodujete pronajímat nemovitost. Dále nahlédněte do insolvenčního rejstříku, který je zdarma. Zde uvidíte záznamy o insolvenčních řízeních i osobním bankrotu. Nakonec má databázi dlužníků i například VZP.

Nakonec chtějte jistotu

Chtějte jistotu neboli kauci. To také mnohé řekne o solventnosti dané osoby. Spočívá v uhrazení smluvené částky ještě před nastěhování. Mnohé to vypoví také o ochotě nájemníka. Pokud pak například nájemník přestane platit nájem nebo způsobí nějakou škodu, jistota vám propadá. Kauce však nesmí být vyšší než tři měsíční nájmy smluvené ve smlouvě.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.