Nedostatek nových staveb: Cena nemovitostí stoupá

Byt

Určitě jste to již na vlastní kůži či prostřednictvím zpravodajství pocítili nebo alespoň slyšeli – ceny nemovitostí letí prudce nahoru. Proč tomu tak je? A jde vůbec dnes narazit na levnou nemovitost? Co proto dělat. Pojďme si popsat jevy probíhající v těchto měsících a letech na trhu s nemovitostmi.

Málo zásob

Tato situace je nejhorší ve velkých městech, obzvláště pak v Praze, kde je snad úplně nejhorší. Jedním z důvodů je fakt, že laicky řečeno dochází zásoby nových bytů. Ano je tomu tak. Ve druhém čtvrtletí jich bylo asi 3500. Přitom minulý rok za stejné období činil počet nových bytů v zásobě asi o tisíc více. Pokles je tedy rychlý a výrazný. Nabídka nových bytů v Praze (ale i v jiných městech) tak výrazně klesá – ceny naopak letí vzhůru, jak poháněné vodíkem. Dalším faktorem ovlivňující tenčící se zásoby nových domů je složitý proces povolování nových staveb a projektů. Mezikvartálně tak vzrostla průměrná cena metru čtverečního ze 72 tisíc na 75 tisíc korun.

Nižší nabídka, vyšší poptávka

Zákon starý, jako tržní mechanismy samy. Nových bytů je opravdu nedostatek, jak bylo již popisováno, a proto rostou ceny všech nemovitostí. Ve srovnání s minulým rokem až o 15%. Navíc ekonomové nepředpokládají konec růstu cen. Naopak by měl ještě pokračovat. Stále totiž platí, že nabídka je nižší než poptávka. O poklesu a útlumu pražského trhu s nemovitostmi svědčí i následující statistika. V minulém roce byl počet prodaných bytů v regionech ČR kromě Prahy nižší než v Praze samotné. Tento rok se vše otočilo. V regionech se prodalo více nových bytů než v hlavním městě.

Není nový byt? Chceme starý!

A jak tedy lidé, kteří poptávají v Praze a jiných velkých městech byt, situaci řeší. Zvyšuje se zájem o starší byty. Těch je sice v Praze relativně dostatek, avšak enormní zájem o ně způsobený nedostatkem bytů nových opět zvyšuje ceny. Tentokrát i starších bytů a tak se letos v průměru platí 76 tisíc korun za jeden metr čtverečný. Dochází tedy k sbližování průměrných cen za nové a staré bydlení. Rozdíl mezi těmito cenami je asi 13 %. V ostatních evropských metropolích dochází však k jinému trendu. V Bratislavě je rozdíl, 19%, ve Vídni 30% a v Berlíně dokonce ještě o 5 procentních bodů více. Podle expertů je malý rozdíl mezi cenami starého a nového bydlení příznakem nedostatku nových bytů v české metropoli.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.