Kryptoměny: Jak vlastně fungují?

Bitcoin

Určitě v těchto dnech zaznamenáváte rojící se zprávy o vývoji cen různých kryptoměn, zejména pak Bitcoinu. O co však vůbec jde? K čemu kryptoměny slouží, jak se s nimi obchoduje? Jde o projekty, které jsou spíše mladšího data vzniku, a tak ne každý víc, co přesně svět kryptoměn skrývá a v čem může být taková komodita ku prospěchu. Pojďme se na toto téma vrhnout tedy společně!

Není to jen o Bitcoinu

Ač se to tak někdy může zdát, protože o bitcoinu se mluví neustále, není tato měna jediná, která se označuje onou předponou krypto. Bitcoin určitě platí za symbol kryptoměnové revoluce, avšak jsou zde i další měny. Existují jich desítky a se všemi se velmi aktivně obchoduje. Existují také například měny jako Monero nebo Litecoin, které zažily v minulém roce obdobný růst jako bitcoin sám.

Jak vlastně kryptoměny fungují

Pojďme si tedy vysvětli fungování kryptoměn. Je to komplikovaný proces. Stačí si zřídit účet na Coinbase. Přes toto médium zde nakupujete kryptoměnu a sledujete, jak se její cena vyvíjí. Nakonec, až se rozhodnete zbavit se kryptoměny, ji prodáte zpět na eura a v lepším případě na tom něco vyděláte. Můžete ji však používat i normálně, ne po převodu na eura. Například na Alza.cz si můžete svůj nákup takovými měnami zaplatit.

Princip fungování

Popsali jsme tedy, jak funguje obyčejné nakupování a prodávání kryptoměn. Jak však kryptoměna funguje obecně? Všechny kryptoměny, včetně bitcoinu, jsou založené na obrovské decentralizované sítě P2P. Lidé tak sdílí jakousi účetní knihu – block chain, která v sobě uchovává záznamy o všech transakcích od počátku. Každý nákup přes bitcoinomatu nebo jiný nákup je zaznamenán a mají k němu přístup všichni ostatní. Stažením klientů, které vám pomohou se správou kryptoměny tak vlastně stahujete databáze o měně. Tím si pak měna žije životem, jako každá obyčejná.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.