Jaké hypotéky nabízí banky OSVČ?

ViaSMS

Hypotéky jsou klasickým produktem našich bank. Přitom nabídka je celkem pestrá a každý si může vybrat, jakou nabídku vlastně přijme. Osoby samostatně výdělečně činné však mají složitější cestu k dosažení hypotečního úvěru než zaměstnanci. Obvykle se vše odvíjí od daňového přiznání. Pojďme se podívat, jaká pravidla pro udělování existují a jaké nabídky banky vlastně OSVČ nabízejí.

Jiná banka, jiné postupy

Každá banka řeší tuto problematiku trochu jinak. Posuzuje se bonita – tedy schopnost dostát svým závazkům. Výsledky každé z bank se mohou výrazně lišit, a proto je dobré nespoléhat na jedinou banku a obrátit se na více bankovních institucí s tím, že se poté rozhodnete. Druhým způsobem je najít si zdatného finančního poradce, který tyto postupy jednotlivých bank zná a cíleně vám poradí.  Nejlepší je obrátit se na odborníky již v té chvíli, kdy budete dělat daňové přiznání, abyste jej upravil podle objektivních požadavků bank při žádosti o úvěr.

S přiznáním se dá čarovat a banky to vědí!

Mnoho lidí si myslí, že prostě jednou v daňovém přiznání oželí výdajové paušály a vykážou vyšší příjmy. Jednou tak sice zaplatí vyšší daň, ale zlepší to jejich pozici při žádosti o hypotéku u banky. To však již banky prokoukli. Valnou většinu bank v České republice již nezajímá jen přiznání, ale i charakter výdělečné činnosti a celkové údaje o podnikání. Dále budou banku zajímat rodinné výdaje, úvěry, které již splácíte a případně vaše výše kontokorentů a kreditních karet. Banky také požadují minimální dobu podnikání. Nejvíce tolerantní bank se spokojí se šesti měsíci, nejpřísnější pak až minimálně dva roky (a dvě daňová přiznání).

Některé banky zajímá obrat

U některých bank se setkáte s tím, že je nezajímají příjmy a výdaje, ale obrat. Rozhodující je pak tedy řádek 101 daňového přiznání – příjmy. Někdy banky počítají roční příjem, jako 30 někdy jen jako 15% z obratu. Tyto metody mohou být výhodné pro podnikatele, kteří si vydělají ročně více jak milion korun. Záleží však také na požadované výši úvěru. Pravděpodobně však taková hypotéka bude mít vyšší úrok i LTV (maximálně 70 někdy i 80%). Takové hypotéky jsou také rizikovější.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.