Jak se bránit proti šikaně na pracovišti

Šikana

S šikanou na pracovišti se potýká stále více Čechů. Proč tomu tak je? Za nejvíce pravděpodobné a nejčastější příčiny se považuje špatné osobní vztahy na pracovišti. Jak s nadřízenými, tak i v kolektivu spolupracovníků. Co na to říká zákoník práce a ostatní legislativa? Lze se proti tomuto typu šikany účinně bránit? Je zákon na naší straně? Snad vám i tento článek pomůže.

S čím se nejvíce potýkáme

Nejprve by bylo záhodno se zmínit o jednotlivých druzích šikany na pracovišti konkrétně. Mezi nejčastější typy šikany v našich zaměstnáních patří takzvané bossing, mobbing, sexuální obtěžování a nebo staffing. Co tyto pojmy znamenají? Začneme u bossingu. Jak už správně tušíte, jde o znepříjemňování času stráveného v zaměstnání ze strany bosse – šéfa – nadřízeného. Jde o systematickou a úmyslnou šikanu, kdy nadřízenému mohou sloužit, jak legální, tak nelegální prostředky. Dále mobbing. Ten se definuje, jako série negativních verbálních útoků, jak ze strany nadřízených, tak i například kolegy či celého kolektivu. Zákon pak detailněji uvádí, že musí probíhat minimálně půl roku a zároveň v tomto období minimálně jednou za týden. Sexuální obtežování neboli harassment se nemusí asi detailněji popisovat. Většinou jde o obtežování žen ze strany kolegů či šéfa. Poslední staffing jsou útoky vůči nadřízenému, kterého bojkotuje jedinec či kolektiv.

Jak se bránit?

V tomto případě budou velice důležité důkazy. Samozřejmě v prvním případě musíte zkusit promluvit si s osobou, jejíž chování vám vadí. Nemusí se jednat o šikanu, ale jen o nedopatření a nepochopení se. Pokud se však chování nezmění. Je načase sbírat důkazy pro vaši obranu. Archivujte si napadavé zprávy, emaily. Piště si poznámky, kdy se co stalo a jaké to mělo následky. Zkuste pořizovat i nahrávky. Poté se můžete obrátit na personálnín oddělení zaměstnavatele. V případě velkého množství průkazných materiálů i k soudu formou civilní žaloby. Většinou však stačí, když u vedení firmy upozorníte na to, že považujete chování osoby za šikanózní a že tím vaše efektivita strádá.

Jak může šikana probíhat?

Nejčastěji výše popisované jednání probíhá například zadáváním nesmyslných úkolů, které neovlivňují efektivitu pracoviště. Dále vás mohou osoby, které vás možná šikanují, nedoceňovat či snižovat vaše úspěchy nebo podíly na nich. Posledním příznakem bývá veřejné posmívání se a pomlouvání v kolektivu a také nikdy neutichající kritika vašich jednání.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.