Jak funguje u reklamace vrácení peněz

Většině z nás se již stalo, že jsme zakoupili určitý sortiment, jehož kvalita neodpovídala deklarovaným informacím o něm.  Vše může řešit reklamace. Ostatně kvůli těmto případům má spotřebitel možnost se efektivně bránit. Podívejme se tedy podrobněji, jak to vlastně s reklamací a reklamačními podmínkami a je a jakým způsobem se dá vše řešit tak, abyste byli spokojeni nejen vy samotní jako zákazníci, ale i prodejci.

Jak dlouho trvá záruční doba

Je vcelku jasné, že máte u reklamace nárok na vrácení peněz pouze v případě, že se na zboží vztahuje záruční doba. Ta standardně trvá 2 roky u veškerého spotřebního zboží. Pokud si ale elektroniku kupuje do kanceláře třeba firma, pak je stanovena tato doba na pouhý jeden jediný rok. Obchodník se tak kryje před případným rychlým opotřebením v důsledku nadměrného používání dané elektroniky. U potravin je tato doba mnohem menší, a to u balených v řádu měsíců§ a nebalených v řádu dnů.

K reklamaci stačí účetní doklad

Pokud budete zboží reklamovat, nepotřebujete jej mít v originální krabici. Stačí vám pouze přinést konkrétní kus k reklamaci a mít s sebou účetní doklad. Tím může být klidně třeba pokladní lístek anebo faktura či cokoli jiného, na němž je oficiálně uvedena doba prodeje, název konkrétního zboží a prodejny či eshopu, v němž byl sortiment zakoupen.

Kdy vám vrátí peníze?

Mnozí lidé se ptají, kdy si mohou přijít v případě vady zakoupeného předmětu zpět ke svým penězům. Odpověď je nasnadě a spočívá v tom, že pouze po dvojím reklamování daného zboží. Někteří prodejci sice garantují vrácení peněz, nicméně ne všichni jsou ochotni toto plnit. Standardně se vše řeší nejprve opravou nebo případnou výměnou za nový model. To je pochopitelně pro zákazníka mnohem horší varianta.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.