Dělení majetku při rozvodu

Rozvod je poměrně smutnou životní situací, na kterou jen málokdo vzpomíná v dobrém. I přesto ale můžeme hovořit o tom, že pro mnohé z nás se jedná o zcela nový impuls do života, díky kterému se člověk dostane ze stereotypu. Velkým problémem může být při rozvodu hlavně dělení majetku obou manželů. Ty pochopitelně za dobu trvání svého vztahu nebyli zpravidla nemalé množství movitého i nemovitého majetku, který je třeba v případě rozvodu rozdělit mezi oba zúčastněné. Jakým způsobem se tedy takto děje?

Pouze společné jmění manželů

Rozdělení majetku obou manželů se týká pouze společného majetku, který nabyli za svého života ve společném svazku. Peníze a majetek, který měli z doby dřívější, se celkového rozdělování netýká. Na tento majetek má vždy právo ten z manželů, kterému patřil před uzavřením svazku manželského. Většinou ale dochází k nabytí majetku v průběhu trvání manželství.

A co dědictví?

Zajímavý je mimo jiné také pohled na dědictví. Pokud tedy konkrétní osoba dědí, pak připadá dědictví právě výlučně jí. Nevztahuje se tedy na osobu, se kterou sdílí společnou domácnost. Dále je třeba zmínit také dary. Ty se logicky také nevztahují k celkovému společnému jmění obou manželů. Pokud tedy získáte dar i v průběhu manželství, můžete se radovat z jeho celkové výše a nebude nutné se o něj nějakým způsobem dělit s vaším expartnerem.

Vypořádejte se maximálně do třech let

Majetkové vypořádání nemůže být procesem, který bude trvat několik let. Měli byste jej uzavřít do pouhých třech roků. Vše se takto vyřeší ještě v rámci trvání konkrétního rozvodového řízení. Optimální je hlavně situace, kdy se se svým partnerem domluvíte. V opačném případě řeší případné nesrovnalosti daný soud. Ten bude ovšem trvat již mnohem déle, na což byste se měli v každém případě připravit.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.