Co musí obsahovat smlouva o půjčce peněz

Když potřebujete půjčit finanční prostředky, měli byste s poskytovatelem úvěru podepsat kvalitní smlouvu, v níž budou zaneseny veškeré detaily. Mnozí lidé si půjčují i bez samotné smlouvy, později však ale řeší problémy se změnou pravidel v poskytování půjčky, což bývá často neskutečně nepříjemné. V průběhu splácení může dojít například k navýšení úrokové sazby anebo k účtování nepřiměřených a hlavně neohlášených poplatků. Problémů ale může spousta. I proto je nutné se také soustředit na všechno, co se smlouvou půjčce peněz souvisí.

Zákonné úpravy smlouvy

Smlouva o půjčce je upravena zákonem, a to konkrétně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník v § 657. Půjčky lze rozdělit na úplatné a bezúplatné. Obě dvě strany si mezi sebou mohou sjednat konkrétní úrokovou sazbu. Jestliže obě strany mají mezi sebou nepeněžní půjčku, musí být stanovena hodnota konkrétního artiklu. Kvalita zboží musí být předem přesně stanovená.

Smlouva o půjčce, či o úvěru

Určitě není od věci popsat i rozdíl mezi smlouvou o půjčce a smlouvou o úvěru. První jmenovaná je typická tím, že existuje předem stanovený termín vrácení peněz. U půjčky se může pohybovat v určitém rozmezí. Půjčka finančních prostředků se také vrací přímo v hotovosti a nikoli třeba přes účet anebo jakkoli jinak. Úvěr je zpravidla splácen klasicky po nižších finančních částkách na účet věřitelské firmy.

Důvěřujte věřiteli…

Velmi důležitá je i důvěra ve věřitele. Ten sice peníze půjčí, nicméně dlužník si musí zjistit všechno, co se půjčky jako takové týká. Optimální jsou především maximálně transparentní úvěry u těch nejznámějších poskytovatelů, kteří dokážou nabídnout ty nejlepší podmínky na trhu. Takovýchto společností je poměrně hodně což je z hlediska žadatele příjemné.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.