Co je solidární daň a jaké je její výše

Solidární daň

Být k někomu solidární se dnes již příliš nenosí. Pravda je taková, že v některých případech se jedná o nezbytnost. Jmenovat bychom mohli zejména solidární daň, jež je dána přímo zákonem. Pokud máte jednoduše vysoké příjmy přesahující přímo danou hranici 1 277 328 Kč za rok, budete ji muset platit také. Její celková výše je stanovena na 7 %. Podívejme se tedy na veškeré podrobnosti, jež jsou s placením a charakteristikou této daně spjaté.

Kdo vlastně platí solidární daň?

Solidární daň musí platit jak zaměstnanci, tak i podnikatelé. Prvně jmenovaní ji platí v měsíčních zálohách. Jejich příjem ale musí přeskočit hranici 106 444 Kč. O finanční výši pro platbu solidární daně pro podnikatele jsme již hovořili. Platí se až po ročním zúčtování daně podobně, jako je tomu u klasické daně z příjmů. Jestliže disponujete pasivními příjmy, pak se vás solidární daň netýká. Jedná se o peníze z pronájmu, kapitálového majetku anebo prodeje věcí. Tady se uplatňuje pouze daň z příjmu o výši 15 %.

Výpočet solidární daně není složitý

Solidární daň by měl bez problémů každému podnikateli vyčíslit jeho účetní. U celkového příjmu okolo 6 000 000 se bude solidární daň při výdajích pohybujících se kolem 3 800 000 pohybovat okolo 70 000 korun. Výpočet je pochopitelně velmi individuální záležitostí a je třeba, aby jej řešila kompetentní osoba, která zná přesně účetnictví té či oné firmy.

Proč byla zavedena solidární daň?

Důvod zavedení solidární daně v roce 2013 se jeví jako velmi prozaický. Pro sociální i zdravotní pojištění totiž platí maximální vyměřovací základ. Právě proto je vše zapotřebí u podnikatelů či zaměstnanců s vysokými příjmy kompenzovat ještě další srážkou, která poputuje na osoby, jež vydělávají minimum anebo vůbec nic. Dorovnají se tak do jisté míry sociální rozdíly.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.